Kolejny rok za nami. Śmiało można powiedzieć, że był to wyjątkowy rok dla naszego portalu. Najważniejszymi wydarzeniami była modernizacja strony i uporządkowanie zaplecza oraz przede wszystkim znaczący wzrost ruchu na stronie. Jak co roku, czas podsumować mijające 12 miesięcy.

Tak było w 2021 roku

Początek roku minął spokojnie. Kontynuowaliśmy prace z 2020 roku i stopniowo przygotowywaliśmy się do odkładanej ale cały czas planowanej modernizacji strony. Rozważaliśmy różne rozwiązania, od budowy strony na nowo, przez poprawki skryptów po połączenie tych działań. Ostatecznie latem rozpoczęliśmy właściwe przygotowania do zaktualizowania wszystkich skryptów, ich uporządkowania oraz zaprojektowania nowej wersji strony głównej.

Boeing 787-8 Dreamliner (fot. Michał Banach)
Boeing 787-8 Dreamliner (fot. Michał Banach)

Prace ruszyły pod koniec lipca i ostatecznie 14 sierpnia ruszyła nowa wersja portalu. Pod względem wizualnym zmieniło się niewiele, ponieważ pozostawiliśmy dotychczasowy motyw wizualny, ale dodaliśmy sporo drobnych usprawnień. Pojawił się tryb nocny, wrócił system galerii oraz przyśpieszyliśmy ładowanie strony. Uporządkowaliśmy układ strony głównej i panele boczne, dodając więcej opcji przeglądania losowych i podobnych wpisów.

Modernizacja strony zbiegła się z nagłym, znaczącym wzrostem ruchu na stronie. W samym lipcu portal odwiedziło aż 330 tys. osób (w całym 2020 roku odnotowaliśmy 575 tys. unikalnych użytkowników). Początkowo wyglądało to na jednorazowy skok, ale cały czas się utrzymuje. Znacząco wzrosła ilość naszych fanów na Facebooku. Przekroczyliśmy granicę 22 tys. fanów.

Widok z mostu Rialto (fot. Michał Banach)
Widok z mostu Rialto (fot. Michał Banach)

Rok zamknęliśmy na 3100 opublikowanych artykułach. Zgodnie z planem powróciła większość wycofanych wcześniej artykułów. Nie skończyliśmy jednak poprawek w starych artykułach.  W 2021 roku SmartAge.pl odwiedziło ponad 1,38 mln unikalnych użytkowników, co przełożyło się na 5 mln odsłon. Oznacza to wzrost o odpowiednio 140% i 190% w porównaniu do minionego roku.

Mimo trwającej cały czas pandemii, rok 2021 był całkiem udany pod względem imprez. Zaliczyłem bardzo udane wypady na pokazy lotnicze w Lesznie oraz Gdyni, oraz sporo mniejszych wypadów fotograficznych.

Zamek w Gołuchowie (fot. Michał Banach)
Zamek w Gołuchowie (fot. Michał Banach)

Pod względem reklam na stronie, sytuacja nie uległa większej zmianie. Powróciły questy z Questpassa (dawne Adquesto), pojawiały się artykuły sponsorowane, ale cały czas nie brakowało autorskich materiałów.

Poniżej znajdziecie listę 10 naszych najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mijającym roku oraz teksty, które po poprawkach wróciły na stronę w tym czasie:

  1. Katastrofa na pokazach lotniczych na lotnisku Skniłów (2002) (najpopularniejszy artykuł)
  2. Ramform Titan – najbrzydsze statki świata? (po poprawkach)
  3. Zestrzelenie lotu KAL 902 – o włos od tragedii
  4. Katastrofa MiG-a-23 pod Kortrijk (1989)
  5. Okręty podwodne projektu 615 – pływające zapalniczki
  6. Birch Gun – działa samobieżne dla których nie było miejsca
  7. Polski pociąg pancerny Danuta
  8. Długowieczny czołg lekki AMX-13
  9. Polskie parowozy bezogniowe 1U
  10. Kompleks kolejowy 19P961 – radzieckie pociągi z pociskami balistycznymi (po poprawkach)
  11. Stracona szansa – EM-10 Bielik (po poprawkach)
  12. Mercedes-Benz W31 G4 – terenowa limuzyna przywódców III Rzeszy
  13. Operacja Mount Hope III – czyli jak Amerykanie zdobyli Mi-25 w Czadzie
  14. Schron przeciwlotniczy na Winogradach w Poznaniu
Sołdek (fot. Michał Banach)
Sołdek (fot. Michał Banach)

Tak będzie w 2022 roku

Czas pomyśleć co wydarzy się w nadchodzącym roku. Mając za sobą modernizację strony, możemy skupić się na drobnych poprawkach i modernizacjach usprawniających stronę. Zapewne zmiany obejmą układ strony głównej oraz częściowo podstrony artykułów. W dalszej kolejności skupimy się na tekstach, dbając o regularne publikacje zarówno nowych tekstów jak i poprawianiu starych artykułów.

Mamy jeszcze kilka planów, które są na zbyt wczesnym etapie aby głośno o nich mówić. Jeśli jednak uda nam się je zrealizować, będzie bardzo ciekawie 😉

BAE Hawk - Red Arrows (fot. Michał Banach)
BAE Hawk – Red Arrows (fot. Michał Banach)

Podsumowując, nadchodzący rok będzie w głównej mierze kontynuacją zaczętych już projektów. Większych rewolucji nie przewidujemy, chyba, że… no właśnie, nie wszystko można przewidzieć, więc kto co nas czeka w 2022 roku!


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.