Kolejny rok za nami. Przez ostatnie 12 miesięcy sporo się wydarzyło – zarówno na stronie, jak i wokół niej. Część planów zrealizowaliśmy, część zmodyfikowaliśmy, a kilka rzeczy nie zostało zrealizowanych, bądź zostały odłożone w czasie. Nie zmienia to faktu, że był to udany rok, a rozpoczynający się, 2019 rok zapowiada się jeszcze ciekawiej.

Tak było w 2018 roku

Można śmiało powiedzieć, że mijający rok upłynął pod hasłem dopracowywania treści na stronie. Oprócz codziennej dawki nowych artykułów, kilka ważniejszych, starszych tekstów doczekało się sporych poprawek i aktualizacji, a w niektórych przypadkach całkowicie nowych wersji. Uporządkowaliśmy również wiele kategorii, usuwając sporo nieprzydatnych tekstów, które już od dawna nikogo nie interesowały. Co istotne, udało nam się również przygotować więcej publikacji z autorskimi materiałami fotograficznymi, a co za tym idzie, w wielu przypadkach oznaczało to lepszej jakości zdjęcia.

W 2018 roku odwiedziło nas ponad 667 tys. osób (o 21% więcej niż w 2017 roku), co przełożyło się na ponad 1,91 mln odsłon. Rok zamknęliśmy z łączną liczbą publikacji na poziomie 2445 wpisów, co może się wydawać małym progresem w porównaniu do zeszłego roku, ale spowodowane to jest usunięciem kilkuset zbędnych publikacji.

SmartAge.pl - Portal ludzi ciekawych Świata

SmartAge.pl – Portal ludzi ciekawych Świata

Intensywnie rozwijał się również nasz fanpage na Facebooku, gdzie mamy już ponad 15 400 fanów. Większa liczba fanów oraz czytelników przełożyła się na sporo ciekawych dyskusji zarówno na stronie jak i na fanpagu. Niektóre były nawet gorące i trzeba było nieco je studzić, ale o to przecież chodzi, aby się działo i aby dyskutować.

Oprócz sukcesów, było jednak kilka wydarzeń, które niestety do pozytywnych nie należały. Z powodów kadrowych, portal Horizon Gamer został zawieszony i niedługo zostanie zdjęty z sieci. Nie udało nam się również uruchomić jeszcze sklepu z zdjęciami, fotogadżetami i innymi produktami, które chcielibyśmy przygotować. W tym przypadku powodem opóźnienia są liczne zmiany koncepcji oraz brak czasu na realizację najważniejszych kwestii technicznych, związanych z oprawą takiej działalności. Nie przeprowadziliśmy również modernizacji strony, ale powodem był po prostu brak takiej potrzeby.

Poniżej znajdziecie listę 10 naszych najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mijającym roku:

  1. „Młotek” – ekskluzywny PRL-owski blok mieszkalny w Warszawie
  2. Ukryty apartamentowiec dla elit PRL-u w Warszawie
  3. Tykająca bomba – radziecki okręt podwodny K-27
  4. Przesunięcie Pałacu Lubomirskich w Warszawie
  5. Stracona szansa – EM-10 Bielik
  6. Radziecki ciągnik artyleryjski MAZ-535
  7. Japoński lekki lotniskowiec Ryūjō
  8. LOT – Landet Oft in Tempelhof – najważniejsze porwania polskich samolotów
  9. Radziecki bombowiec strategiczny Tupolew TB-3
  10. Pancerniki typu Bismarck – ostatnie niemieckie pancerniki

Pod względem patronatów i imprez, w których uczestniczyliśmy, to największą z nich były pokazy lotnicze Poznań Air Show 2018 oraz NATO Tiger Meet 2018. Dodatkowo odwiedziliśmy Trójmiasto i Gdynia Aerobaltic 2018, zbierając przy okazji sporo świetnych zdjęć. Kontynuowaliśmy również współpracę z wydawnictwem Almapress, zarówno przy patronatach nad książkami historycznymi, jak i serią “50 najsłynniejszych”, oraz nawiązaliśmy współpracę z wydawnictwem RM. Mamy przy tym jeszcze sporą listę książek do zrecenzowania i rozdania w konkursach.

W ostatnich miesiącach roku nawiązaliśmy również współpracę z platformą Adquesto, co spotkało się z licznymi dyskusjami i komentarzami, z których część wymagała dłuższych wyjaśnień.  Jest to jedno z działań komercyjnych, które części z Was nie do końca przypadło do gustu, a z drugiej strony reszta nawet go nie zauważyła. W połączeniu z innymi działaniami komercyjnymi na stronie sprawiło to, że utrzymaliśmy pozytywny trend z zeszłego roku pod względem finansów, ale bez fajerwerków i bez zalewania strony reklamami – chociaż Adquesto dotarło do większości z Was.

Tak będzie w 2019 roku

Czas przejść do planów na rozpoczynający się rok. Przede wszystkim będziemy kontynuowali system codziennych publikacji. Minimum jeden tekst dziennie, przy czym odejdziemy (a dokładnie to już odeszliśmy) od publikowania samych zdjęć i filmów z krótkim opisem. Pomysł był dobry kiedy nie było czasu na pracę nad dłuższymi tekstami, ale o wiele lepiej sprawdzają się teksty minimum 300 wyrazów, które zastąpią te najkrótsze publikacje.

Na pewno będziemy również kontynuowali prace nad sklepem, ponieważ ten temat zaczął się rozkręcać w ostatnich tygodniach 2018 roku. Co istotne, planujemy poszerzyć ofertę nie tylko o zdjęcia, które w jakimś stopniu możecie kojarzyć z strony, ale również o całkowicie odmienne zdjęcia i produkty, skierowane do nieco innych odbiorców.

CASA 1.131E Jungmann (D-EELE) (fot. Michał Banach)

CASA 1.131E Jungmann (D-EELE) (fot. Michał Banach)

W najbliższych miesiącach będziemy również kontynuowali współpracę z Adquesto, więc możecie spodziewać się cyklicznych powrotów questów na stronę – nie oznacza to jednak, że będą one cały czas widoczne i przy każdym tekście. W tym miejscu dochodzimy jednak do bodajże największego wyzwania, które czeka nas w 2019 roku.

Za namową części Czytelników, chcemy dołączyć do platformy Patronite.pl. Będzie to sporym wyzwaniem, ponieważ do tej pory nigdy nie korzystaliśmy jeszcze z takich form wspierania rozwoju portalu. Największym celem w przypadku tej platformy będzie osiągnięcie wpływów na takim samym poziomie jak generowane z Adquesto, co pozwoli nam na zmianę źródła finansowania bieżącej działalności portalu. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale zdajemy sobie sprawę z tego jak tego typu platformy funkcjonują, a przede wszystkim jak wiele zależy od nas.

Lockheed Martin F-16C Jastrząb (4054) i (4067) (fot. Michał Banach)

Lockheed Martin F-16C Jastrząb (4054) i (4067) (fot. Michał Banach)

Planujemy również powrót na YouTuba i rozkręcenie kanału. Nie będę ukrywał, że osobiście nie jestem miłośnikiem przygotowywania filmów, w związku z czym będzie to trudne do zrealizowania na odpowiednim poziomie zadanie, ale wyzwania są od tego, aby im sprostać. Zapewne skupimy się na krótkich filmikach, będących w większości przypadków pokazami slajdów, które będą uzupełnieniem treści na stronie. Celem będzie dotarcie do osób, które preferują YouTuba i tam publikowane treści i jeszcze nas nie znają. Dla stałych czytelników będzie to raczej dodatek.

Piazza San Marco (fot. Michał Banach)

Piazza San Marco (fot. Michał Banach)

Niedługo czeka nas również bardzo ważna data w historii portalu, a mianowicie 1 lutego 2019 roku, czyli 5 rocznica oficjalnego uruchomienia portalu SmartAge.pl. Trzeba będzie to odpowiednio uczcić, ale o tym porozmawiamy później 🙂

Z innych planów na 2019 roku warto dodać plany wyjazdowe, zarówno na pokazy lotnicze jak i w celu zebrania materiałów, zwłaszcza fotograficznych z różnych części świata (a w praktyce głównie z Europy i Polski). Konkretnych planów nie przedstawimy, ponieważ wszystko zależy od przede wszystkim warunków pogodowych i dostępnego czasu.

Na tę chwilę to chyba najważniejsze elementy podsumowania mijającego roku. Już nie możemy się doczekać co przyniesie nam 2019 rok!

Podziel się.

O autorze

SmartAge.pl

SmartAge.pl - Portal ludzi ciekawych świata powstał w 2014 roku. Na stronie znajdziecie liczne artykuły, ciekawostki, recenzje, wywiady, oraz wiele więcej. Piszemy o rzeczach znanych i nieznanych, o tym co było pierwsze, największe, najlepsze, albo też ostatnie, najmniejsze i najgorsze. Wszystko to podane w ciekawej i zwięzłej formie. SmartAge.pl jest zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczony symbolem ISSN 2391-7342