Pewna rodzina z Colorado w USA zajmuje się budowaniem nietypowych samochodów. Wykorzystują części znalezione na złomowiskach i różnych cmentarzyskach pojazdów mechanicznych i przy ich pomocy tworzą unikalne samochody. Jednym z ich tworów jest Plymouth Pickup z… 12,4-litrowym lotniczym silnikiem gwiazdowym.

Rodzina Cornsów od kilkudziesięciu lat zbiera na swojej farmie w Colorado stare samochody, części i inne pojazdy mechaniczne. Wykorzystują je do budowy różnych, unikalnych samochodów. Ostatnio zaprezentowali przerobionego pickupa z 1939 roku, w którym zamiast normalnego silnika zamontowali 12,4-litrowy, siedmiocylindrowym gwiazdowy silnik lotniczy Jacobs R-755 o mocy 300 KM.

1939 Plymouth Pickup

1939 Plymouth Pickup

Jako bazę wykorzystali pickupa marki Plymouth z 1939 roku, który był w rękach rodziny od ponad 30 lat. Wcześniej nikt nie miał pomysłu na jego przerobienie. Dopiero niedawno, w ręce rodziny trafił silnik lotniczy Jacobs R-755 zbudowany prawdopodobnie w latach 50-tych (silniki te zaprojektowano w latach 30-tych i wykorzystywano w różnych maszynach rolniczych i małych samolotach pasażerskich). Pomysłowi mechanicy zaczęli zastanawiać się czy można zamontować taki silnik w samochodzie. Jak pomyśleli, tak zrobili.

Oczywiście zamontowanie tak potężnej jednostki napędowej w samochodzie nie było proste. Należało od podstaw zaprojektować cały mechanizm przeniesienia napędu oraz odpowiednio przebudować całe nadwozie. Ostatecznie z oryginalnego samochodu pozostawiono jedynie karoserię, którą bardzo mocno przebudowano, a całe podwozie zaprojektowane zostało od podstaw.

1939 Plymouth Pickup

1939 Plymouth Pickup

Nadwozie wykonano z dbałością o najmniejsze szczegóły, tak, aby przypominało o lotniczych korzeniach silnika. Oprócz standardowych wskaźników, na desce rozdzielczej zamontowano wszystkie potrzebne do obsługi tak nietypowego silnika wskaźniki i przełączniki.

W efekcie końcowym powstał niesamowity samochód, który zainteresował nawet inżynierów z zakładów Cessna i Lockheed Martin. Rodzina Cornsów planowała start pickupem na wyścigu w Boneville, ale ze względu na kilkukrotne odwołanie imprezy porzucili ten pomysł.

1939 Plymouth Pickup

1939 Plymouth Pickup

Poniżej znajdziecie sporo zdjęć samochodu.