Nietypowy widok zastali wczoraj mieszkańcy Isle of Lewis w Szkocji. Olbrzymia półzanurzalna platforma wiertnicza Transocean Winner zerwała się z holu w trakcie transportu z Norwegii na Maltę i zaklinowała się na skałach w pobliżu brzegu.

Platforma Transocean Winner powstała w 1983 roku, a w 2006 została zmodyfikowana. Jest to półzanurzalna platforma wiertniczą, zdolna do pracy na wodach o głębokości 450 m i prowadzenia odwiertów na głębokości do 7600 metrów.

Platforma Transocean Winner u wybrzeży Isle of Lewis w Szkocji (fot. Murdo Maclean)

Platforma Transocean Winner u wybrzeży Isle of Lewis w Szkocji (fot. Murdo Maclean)

Platforma zakończyła właśnie wydobycie u wybrzeży Norwegii i miała być przeholowana na Maltę, w celu rozpoczęcia kolejnego kontraktu. Niestety silny sztorm zerwał w poniedziałek nad ranem, około 4:20 linę holowniczą między platformą a holownikiem Alp Forward.

Dryfująca platforma, na której nie było załogi uderzyła o skały u wybrzeży wyspy Isle of Lewis w Szkocji i zaklinowała się na nich. Targana wiatrem konstrukcja cały czas się porusza. Jej właściciel zorganizował już grupę, która zajmie się uwolnieniem platformy i odholowaniem bezpiecznie do celu.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.