Wiele jest raportów o tym jakie PKB mają poszczególne kraje i jak ono wypada na tle innych. Z oczywistych względów USA jest bardzo wysoko na tej liście. A czy zastanawialiście się jakby to wyglądało, jakby każdy stan USA występował pojedynczo?

Na portalu Business Insider pojawiła się mapa, stworzona przez jednego z użytkowników reddit-a, przedstawiająca wszystkie stany w USA i odpowiadające im pod względem PKB państwa świata. Mapa oparta jest tylko na wartości PKB, przy jej tworzeniu nie brano pod uwagę ani wielkości państw, ani ilości mieszkańców. Tak więc Polskie (515 mld $) PKB odpowiada PKB stanu Pensylwania (600 mld $). Czesi (249 mld $) natomiast wypadli podobnie jak stan Missouri (258 mld $). Jak łatwo się domyślić, gdyby poszczególne stany USA występowały pojedynczo, to znalazłby się w drugiej dziesiątce na liście najwyższego PKB. Dane na mapie oparte są na danych z 2012 roku.

Tak więc Kalifornia (2003 mld $) może się pochwalić PKB znacznie wyższym od Kanady (1777 mld $). PKB Teksasu (1397 mld $) jest wyższe od PKB Meksyku (1158 mld $)  – wątpię aby południowi sąsiedzi USA byli z tego faktu zadowoleni, natomiast Nowy Jork (1205 mld $) wypadł lepiej od Korei Południowej (1114 mld $). Stan Illinois (695 mld $) oparty na prywatnych przedsiębiorstwach wypadł lepiej niż… Arabia Saudyjska (576 mld $) z  gospodarką opartą na wydobyciu ropy.

Trudno powiedzieć czy mapa ta powinna być odbierana jako ciekawostka, czy raczej dołujący przykład, że poszczególne stany USA wypadają lepiej niż całe często sporej wielkości państwa. Mimo to jest ciekawa i warta przejrzenia.

(fot. reddit/Phaenthi)

(fot. reddit/Phaenthi)