Korea Północna jest wyjątkowo zamkniętym krajem, a turyści praktycznie nie mogą robić zdjęć poza wyznaczonymi miejscami. Singapurskiemu fotografowi, Aramowi Pan udało się jednak uzyskać zgodę na przygotowanie wyjątkowego filmu, na którym widać stolicę Korei Północnej, Pjongjang z lotu ptaka.

Aram Pan otrzymał zgodę na lot nad miastem oraz wykonanie krótkiego filmu, na którym widać to niesamowite miasto. Co ciekawe, lot odbył na pokładzie samolotu Piper Matrix PA-46. Nie było to zapewne łatwe, ponieważ w Korei Północnej robienie zdjęć i kręcenie filmów przez obcokrajowców jest mocno ograniczone, jednak w tym przypadku zapewne pomocne było propagandowe znaczenie filmu i działalności fotografa (który przynajmniej oficjalnie stara się neutralnie pokazać Koreę Północną na swoim blogu).

Niezależnie jednak od celu filmu, warto obejrzeć film, aby zobaczyć jak wygląda idealna stolica, idealnego socjalistycznego kraju, jakim jest Korea Północna. Film według dostępnych informacji powstał w maju 2016 roku, ale dopiero teraz fotograf zdecydował się na jego upublicznienie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.