W 1937 roku, radziecki fotograf Wiktor Bułła wykonał jedno z najsłynniejszych zdjęć przedstawiających radzieckich pionierów, czyli młodzież zrzeszoną w Wszechzwiązkowej Organizacji Pionierskiej imienia W.I. Lenina. Rok później fotograf został oskarżony o szpiegostwo i rozstrzelany.

Słynne zdjęcie przedstawiające pionierów w maskach przeciwgazowych stojących na drodze wykonał ceniony radziecki fotograf Wiktor Bułła, który już od 1917 roku regularnie dokumentował przebieg rewolucji bolszewickiej i rozwój partii komunistycznej.

Wiktor Karłowicz Bułła – rosyjski fotograf urodzony 1 sierpnia 1883 roku w Sankt Petersburgu. Po zakończeniu studiów rozpoczął karierę fotografa, początkowo w rodzinnej firmie, później w założonej wspólnie z bratem firmie. Mieszkając w Sankt Petersburgu był świadkiem rewolucji bolszewickiej, którą dokumentował. Aż do śmierci zajmował się fotografią propagandową.

Jego zdjęcia były wielokrotnie wyróżniane w ZSRR, ale nie uchroniło to go przed czystkami. Rok po wykonaniu słynnego zdjęcia pionierów, Bułła został oskarżony o działalność szpiegowską. Donos złożył jeden z pracowników jego zakładu fotograficznego.

W trakcie pierwszego przesłuchania fotograf nie przyznał się do zarzucanych mu działań, a przedstawiciele służb bezpieczeństwa nie znaleźli żadnych obciążających go dowodów. Dopiero w trakcie kolejnego przesłuchania fotograf przyznał się do szpiegostwa. Zeznanie było rzecz jasna wymuszone.

Według oficjalnych dokumentów Wiktor Bułła miał trafić na 10 lat na Syberię. Rzekomo zmarł w 1944 roku na raka żołądka. Inne źródła sugerują, że krótko po śledztwie fotograf został rozstrzelany. Tę wersję uznaje się za najbardziej prawdopodobną.

Radzieccy pionierzy w maskach przeciwgazowych sfotografowani w 1937 roku (fot. Wiktor Bułła)
Radzieccy pionierzy w maskach przeciwgazowych sfotografowani w 1937 roku (fot. Wiktor Bułła)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.