26 maja 1923 roku w okolicach niewielkiego miasteczka Le Mans we Francji odbył się pierwszy w historii wyścig 24h Le Mans. Nietypowy, trwający aż 24 godziny wyścig organizowany jest do dnia dzisiejszego i jest jednym z najstarszych na świecie.

W pierwszej edycji wyścigu 24h Le Mans, zorganizowanej w dniach 26-27 maja wzięły udział 33, dwuosobowe zespoły, składające się z kierowców z Francji, Belgii, Kanady, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tor o długości 17,262 km zorganizowano na drogach wokół miasteczka.

Pierwszy wyścig  24h Le Mans

Pierwszy wyścig 24h Le Mans

Z 33 załóg, które wystartowały, trzy nie ukończyły wyścigu. Najlepsza załoga przejechała 2209,54 km a średnia prędkość samochodów biorących udział w wyścigu wyniosła 92 km/h. Zwyciężył francuski zespół w którego skład wchodzili André Lagache i René Léonard. Ekipa przejechała swoim samochodem Chenard & Walcker Sport aż 128 okrążeń.

Najszybsze okrążenie- 9,39 minuty – przejechał jednak zespół brytyjsko-kanadyjski – John Duff i Frank Clement. Ostatecznie zajęli oni jednak 4 miejsce, z 112 przejechanymi okrążeniami. Zespół prowadził samochód Bentley 3 Litre Sport

Brytyjskie Bentleye na pierwszym wyścigu 24h Le Mans(fot. Fox Photos/Getty Images)

Brytyjskie Bentleye na pierwszym wyścigu 24h Le Mans(fot. Fox Photos/Getty Images)

Początkowo organizatorzy wyścigu Le Mans (a właściwie Grand Prix of Speed and Endurance jak nazywano wówczas wyścig) planowali wyłaniać zwycięzcę co trzy edycje wyścigu. Szybko jednak porzucili ten pomysł. Przez lata wyścig Le Mans przeszedł wiele zmian. Przede wszystkim zmieniono układ toru, zwiększono ilość kierowców, którzy wchodzą w skład zespołów do 3, a także wprowadzono liczne ograniczenia dotyczące samochodów.

24h Le Mans to jeden z najdłużej organizowanych wyścigów samochodowych na świecie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.