27 czerwca 1967 roku uruchomiono pierwszy w historii bankomat. Urządzenie powstało z inicjatywy Banku Barcley i umieszczono je w Enfield Town w północnym Londynie. Pierwszej wypłaty dokonał brytyjski aktor komediowy Reg Varney.

Twórcą tego bankomatu był John Shepherd-Barron z firmy De La Rue. Urządzenie wypłacało gotówkę na podstawie specjalnych czeków oznaczonych Węglem C14. Twórca maszyny szukał sposobu na ułatwienie wypłacania gotówki z konta, będąc z dala od swojego macierzystego banku.

Reg Varney podczas wypłacania gotówki z pierwszego w historii bankomatu - 27 czerwca 1967 roku

Reg Varney podczas wypłacania gotówki z pierwszego w historii bankomatu – 27 czerwca 1967 roku

Inspiracją miały być automaty do wydawania słodyczy i batoników. Bankomat otrzymał nazwę De La Rue Automatic Cash System – w skrócie DACS). Chociaż sama idea bankomatu powstała już w 1939 roku, dopiero w latach 60. technologia pozwoliła na wprowadzenie w życie pomysłu.

Równolegle na całym świecie prowadzono prace nad bankomatami. Rok po Brytyjczykach również Szwedzi wprowadzili swój własny bankomat. Wadą pierwszych urządzeń było to, że gotówkę wypłacały na podstawie jednorazowego czeku/zlecenia. Co gorsze, bankomat nie był podpięty do żadnej sieci, także każda operacja musiała być następnie przesyłana do konkretnego banku i księgowana.

Stary bankomat w Liverpoolu (fot. Paul Tweedle)

Stary bankomat w Liverpoolu (fot. Paul Tweedle)

Pod koniec lat 60. na świecie było 781 bankomatów, w tym 595 w samej tylko Wielkiej Brytanii. Dopiero w grudniu 1972 roku pojawił się pierwszy bankomat podłączony do sieci, który przesyłał informację o transakcji, dzięki czemu natychmiast odejmowano stosowną sumę pieniędzy z rachunku. Urzędzenie należało do Banku Lloyds i nazywało się Cashpoint. Pierwszy bankomat, który pozwalał na wypłacanie gotówki z różnych banków uruchomiono 3 lutego 1979 roku w Denver w stanie Colorado. Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w 1987 roku w III oddziale Banku PKO w Warszawie.

Obecnie na świecie działa prawdopodobnie 2,2 mln bankomatów. W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy tego typu urządzeń. Niestety nie są dostępne żadne konkretne dane.

Współczesne bankomaty

Współczesne bankomaty

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.