Internet bez zdjęć, to jak samochód bez kół. Aż ciężko sobie wyobrazić współczesne strony internetowe bez obrazków, grafik i zdjęć. Nie zawsze tak było. Na początku istnienia sieci WWW wszystkie treści miały formę tekstową. Wszystko zmieniło się 18 lipca 1992 roku za sprawą Tima Bernersa-Lee.

To właśnie tego lipcowego dnia na stronie info.cern.ch opublikowano pierwsze w historii zdjęcie – Les Horribles Cernettes. Autorem zdjęcia był Silvano de Gennaro, pracownik CERN. Fotografia przedstawia 4 wokalistki z zespołu Les Horribles Cernettes. Zespół jak sama nazwa wskazuje, działał przy CERN-ie i brał udział w licznych wydarzeniach związanych z tym ośrodkiem.

Pierwsze zdjęcie w internecie - Les Horribles Cernettes

Pierwsze zdjęcie w internecie – Les Horribles Cernettes

Na zdjęciu obrobionym jednym z pierwszych Photoshopów widać cztery wokalistki zespołu – Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau.

Dzisiaj ciężko powiedzieć ile zdjęć znajduje się w sieci – liczba ta na pewno przewyższa setki miliardów, zwłaszcza, że według różnych badań, codziennie do sieci trafia blisko 1,8 mld. zdjęć.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.