Bezzałogowe statki powietrzne są dzisiaj obecne praktycznie w większości dużych armii na świecie. Mniejsze bądź większe maszyny tego typu służą do różnych zadań. Obecnie najbardziej zaawansowanym pojazdem tego typu jest X-47B.

Samolot ten jest najbardziej nowatorskim i jednym z największych bezzałogowców jakie istnieją. Obecnie przechodzi próby i wszystko wskazuje na to, że po tym jak w sierpniu zeszłego roku samolot ten przeprowadził wspólną misję razem z załogowym F/A-18, nadszedł czas na kolejny wielki krok w jego karierze.

22 kwietnia X-47B przeprowadził pierwsze w historii tankowanie w powietrzu samolotu bezzałogowego. Samolot samodzielnie podleciał do tankowca Omega K-707 (wariant Boeinga KC-135 Stratotanker) i podczepił się pod wąż paliwowy. Ten trudny manewr jest skomplikowany i niebezpieczny dla człowieka, a co dopiero dla komputera. Maszyna pobrała 4000 funtów paliwa.

Lot miał miejsce nad wodą niedaleko Maryland. Jest to historyczny moment dla US Navy, ponieważ otwiera on drogę do dalszych testów i wprowadzenia do eksploatacji dużych bezzałogowych maszyn bojowych, które będą miały takie same jak nie większe możliwości jak samoloty załogowe.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.