Zakładasz swój pierwszy rachunek bankowy? Musisz wiedzieć, że masz spory wybór, jeżeli chodzi o konta bankowe, bo takie produkty są dostępne w ofercie wszystkich banków. Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając konto.

Zaczynasz właśnie pracę zawodową? A może dostałeś się na studia i potrzebujesz rachunku bankowego, na który będzie wpływało twoje stypendium? Oferta banków dotycząca rachunków rozliczeniowych jest naprawdę szeroka, co oznacza, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Abyś jednak nie żałował podjętej decyzji, dowiedz się, czym różnią się przygotowane przez banki rozwiązania w zakresie rachunków bankowych.

Rachunki bankowe – na co musisz uważać?

Gdy mowa o rachunkach bankowych dostępnych w ofercie banków, to dzieli się je z uwagi na to, komu są one dedykowane. W ten sposób wyróżnia się rachunki oferowane:

  • klientom indywidualnym (osobom fizycznym),
  • przedsiębiorcom.

Zapoznając się z ofertą banków, powinieneś zwracać uwagę jedynie na rachunki, które są przeznaczone właśnie dla osób fizycznych.

Chcąc założyć rachunek firmowy, musisz posiadać firmę.

Czy i ile będzie cię kosztować rachunek bankowy?

Od 2016 r. banki działające na terenie Polski muszą posiadać w ofercie bezpłatny rachunek bankowy. Jeżeli zależy ci na wykonywaniu wyłącznie podstawowych operacji na koncie, to bez wątpienia takie darmowe ci w zupełności wystarczy. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu rachunek może mieć pewne ograniczenia, np. nie będziesz mógł za jego pomocą wykonywać przelewów zagranicznych. Przed podpisaniem umowy konieczne jest zatem sprawdzenie, na jakich warunkach bank udostępni ci rachunek.

Ponieważ banki walczą o każdego klienta, to powinieneś wiedzieć, że większość aktualnie dostępnych rachunków bankowych jest bezpłatna. Z pewnością nie zapłacisz ani złotówki za otwarcie i prowadzenie takiego konta. Jeżeli bowiem banki naliczają opłatę, to najczęściej za obsługę karty płatniczej.

Poszukujesz taniego rachunku bankowego? Sprawdź ofertę przygotowaną przez Lion’s Bank – konto Lion’s Prime. To standardowy rachunek ROR, który możesz założyć online. Zarówno wydanie karty debetowej, jak i jej utrzymanie jest dla klienta całkowicie darmowe (więcej: www.lionsbank.pl).

Choć bankowość elektroniczna jest dziś faktem, to pamiętaj, że w przypadku aplikacji mobilnych sytuacja wygląda różnie. Lepiej się upewnić, że bank daje tą możliwość.

Choć bankowość elektroniczna jest dziś faktem, to pamiętaj, że w przypadku aplikacji mobilnych sytuacja wygląda różnie. Lepiej się upewnić, że bank daje tą możliwość.

Mobilny dostęp do konta bankowego

Jeżeli jesteś osobą młodą, to z pewnością słyszałeś, że stan rachunku możesz sprawdzać, logując się do konta przez telefon. Do tego jest jednak potrzebna specjalna aplikacja mobilna. Jeżeli chcesz właśnie w ten sposób realizować dostęp do rachunku bankowego, to koniecznie musisz sprawdzić, czy bank proponuje takie rozwiązania.

Choć bankowość elektroniczna jest dziś faktem, to pamiętaj, że w przypadku aplikacji mobilnych sytuacja wygląda różnie. Pewne jest, że w przyszłości każdy bank będzie oferował taką opcję. Dziś jednak lepiej się upewnić, że bank daje tą możliwość.

Gdzie i za ile wypłacisz środki?

Zdecydowałeś się na rachunek bankowy z kartą debetową? W takiej sytuacji wypłata środków z bankomatu najczęściej jest bezpłatna, w przeciwieństwie do wypłaty środków w oddziale banku. Warto, abyś dopytał pracownika banku lub sprawdził w przedstawionych dokumentach, czy i ile będzie cię kosztować wypłata pieniędzy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wiesz, że nie zawsze będziesz płacił kartą płatniczą.

Podziel się.