Internet jaki znamy to stosunkowo młody wynalazek. Chociaż różnego rodzaju sieci wymiany danych powstawały już w latach 60., dopiero w 1991 roku uruchomiono pierwszą w historii stronę www. Jej twórcą był pracownik CERN, Tim Barners-Lee.

W 1990 roku pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN Tim Barners-Lee wspólnie z swoim kolegą Robertem Cailliau stworzył koncepcję sieci wymiany danych opartej na tzw. linkach. System ten miał pozwalać użytkownikom na docieranie do różnych materiałów za pomocą po prostu wpisywania w specjalnym programie adresu, a następnie nawigowanie się po przygotowanej wcześniej stronie.

System ten w założeniu był dokładnie tym, co dzisiaj nazywamy ogólnie internetem. Różnica polegała jedynie na braku interfejsu graficznego w 1990 roku.

Pierwszy projekt takiej strony ukończono 20 grudnia 1990 roku, ale ze względu na brak podłączenia do globalnej sieci oraz brak odpowiednich programów do przeglądania strony, nikt nie mógł na nią wejść. Dopiero 6 sierpnia 1991 roku Barners-Lee opublikował właściwą stronę, na której zamieścił podstawowe informacje o pomyśle WorldWideWeb. Link do niej dostępny jest cały czas pod adresem: info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Pierwsza strona www w historii (widok współczesny)

Pierwsza strona www w historii (widok współczesny)

Stronę stworzył przy użyciu języka HTML, a dostęp do niej możliwy był dzięki protokołowi HTTP. Barners-Lee stworzył również odpowiednią przeglądarkę, pozwalającą na dotarcie do strony. Link do niej umieścił na grupie działającej w sieci CERN – alt.hypertext. Pierwszy użytkownik wszedł na stronę… 23 sierpnia. Tak rozpoczęła się historią WWW.

Tim Berners-Lee (fot. Paul Clarke)

Tim Berners-Lee (fot. Paul Clarke)

Początkowo CERN licencjonował kod źródłowy strony i przeglądarki, ale 30 kwietnia 1993 roku ogłoszono decyzję o uwolnieniu systemu i udostępnieniu go za darmo. W tym samym roku pojawiła się pierwsza graficzna przeglądarka internetowe – Mosaic, a sieć internetowa zaczęła się szybko rozwijać. Do końca 1993 roku istniało już 500 stron www, w tym pierwsza polska strona www – Polska Strona Domowa, którą uruchomiono 20 października 1993 roku. Dzisiaj można znaleźć jej pozostałości pod adresem: Polska Strona Domowa (Polish Home Page).

Dokładnie dwadzieścia lat później (no dobra, 21 października 2013 roku, więc prawie dokładnie) nasza redakcja utworzyła portal SmartAge.pl 🙂

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.