Pierwszą oponę zimową na świecie zaprezentowano w 1934 roku w Finlandii. Jej twórcami byli August Kelhu i Erik Sundqvist z firmy Suomen Gummitehdas Osakeyhtio (obecnie Nokian). Opona otrzymała nazwę Nokian Kelirengas – opona pogodowa.

Opona ta powstała z myślą o samochodach ciężarowych, które stopniowo zdobywały popularność na rynku. Trudne warunki pogodowe w Finlandii, silne opady śniegu i lód na drogach gruntowych bardzo mocno utrudniały jazdę. Zaprojektowana w 1934 roku opona Kelirengas spisywała się w tych warunkach znakomicie. Warto dodać, że firma zajmowała się produkcją opon zaledwie dwa lata, od 1932 roku.

Opona zimowa Nokian Kelirengas

Opona zimowa Nokian Kelirengas

W 1936 roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na podobną oponę ale dla samochodów osobowych, firma Nokian Tyres zaprezentowała kolejną oponę zimową – Hakkapeliitta. Była ona nieco mniejsza od Kelirengas i idealnie nadawała się do samochodów osobowych. Co ciekawe zaprojektowano ją jako oponę uniwersalną, nadającą się do jazdy nawet latem.

Opona zimowa Nokian Hakkapeliitta z lat 60.

Opona zimowa Nokian Hakkapeliitta z lat 60.

W kolejnych latach firma Nokian rozwijała i ulepszała swoje opony. Pozostali producenci opon na świecie wkrótce poszli za ciosem i sami wprowadzili do oferty opony przeznaczone do jazdy w śniegu. Co ciekawe w 1978 roku w Finlandii wprowadzono obowiązek jazdy zimą na oponach zimowych.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.