Niedaleko Gatteville-le-Phare w północnej Francji znajduje się latarnia morska Phare de Gatteville. Pierwsza latarnia w tym miejscu powstała w 1775 roku, ale obecna konstrukcja pochodzi z 1835 roku i jest trzecią najwyższą tradycyjną latarnią morską na świecie i drugą we Francji.

Półwysep Barfleur należał do jednych z bardziej niebezpiecznych rejonów Kanału La Manche. Okoliczne wody usłane są skałami i wrakami statków. W związku z wzrostem znaczenia żeglugi w Kanale, w 1774 roku podjęto decyzję o zbudowaniu w tym miejscu latarni morskiej, którą uruchomiono 1 listopada 1775 roku.

Phare de Gatteville (fot. Rundvald/Wikimedia Commons)

Phare de Gatteville (fot. Rundvald/Wikimedia Commons)

Konstrukcja miała 25 m wysokości i wykonana była z granitu. Nadano jej nazwę Phare de Barfleu i z powodzeniem wykorzystywano aż do lat 30. XIX wieku. W 1780 roku wymieniono system oświetlenia, montując lampy olejne i system zwierciadeł. W 1825 roku uznano jednak że latarnia jest za niska i powinna być podwyższona aż o 32 m. Niestety taka modernizacja nie wchodziła w grę, ponieważ ówczesna konstrukcja nie nadawała się do podwyższenia z powodu zbyt małej średnicy wieży.

W związku z tym uznano, że należy zbudować zupełnie nową konstrukcję. Jej plany stworzył architekt Charles-Félix Morice de la Rue. Nowa latarnia morska miała 75 m wysokości i powstała kilkadziesiąt metrów od starej konstrukcji. Uruchomiono ją 1 kwietnia 1835 roku. W swoim czasie była to jedna z najwyższych latarni morskich na świecie.

Phare de Gatteville (fot. Larayevire/Wikimedia Commons)

Phare de Gatteville (fot. Larayevire/Wikimedia Commons)

Starą konstrukcję częściowo rozebrano i przekształcono w wieżę sygnałową. 20 maja 1891 roku latarnia morska otrzymała nową nazwę, która jest cały czas używana – Phare de Gatteville. 17 stycznia 1893 roku zmodernizowano latarnię, zastępując lampy olejne elektrycznymi. Latarnia przetrwała II wojnę światową i szybko wróciła do normalnej eksploatacji, a w 1948 roku podłączono ją do sieci elektrycznej.

Mimo upływu lat Phare de Gatteville jest cały czas w użyciu i pozostaje jedną z najwyższych tradycyjnych latarni morskich na świecie. Obecnie w budynkach otaczających latarnię działa muzeum, a dodatkowo można wejść na latarnię, aby podziwiać widoki. Latarnia wysyła sygnały świetlne co 10 sekund i jest widoczna z odległości 54 km.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.