Mimo upływu lat niektóre okręty wojenne pozostają w eksploatacji wyjątkowo długo. Przykładem takiej jednostki jest brazylijski monitor rzeczny Parnaíba, zbudowany w 1938 roku. Okręt cały czas pozostaje w eksploatacji.
W połowie lat 30. brazylijska armia zamówiła w stoczni Arsenal de Marinha w Rio de Janeiro 55-metrowy monitor rzeczny, który miał być wykorzystywany do ochrony granicy z Boliwią. Stępkę pod jednostkę położono 11 czerwca 1936 roku, a wodowanie miało miejsce 2 września 1937 roku. Do służby okręt nazwany Parnaíba wszedł 9 marca 1938 roku.
Jednostkę skierowano następnie do stanu Mato Grosso. Monitor ma 55 m długości i wyporność 620 ton. W toku eksploatacji okręt przeszedł wiele modernizacji uzbrojenia i wyposażenia, a także napędu. Obecnie napęd składa się z dwóch silników diesla o mocy 1300 KM, zapewniające prędkość 12 węzłów.
Uzbrojenie składa się z armaty kalibru 76 mm, dwóch działek Bofors 40mm/70, 6 działek Oerlikon kalibru 20 mm i dwóch moździerzy kalibru 81 mm. Licząca 74 marynarzy załoga może prowadzić działania bojowe przez 16 dni. W latach 1998-1999 okręt przeszedł największą przebudowę, w trakcie której wymieniono całą siłownię, zmieniono uzbrojenie oraz powiększono lądowisko dla helikopterów dodane wcześniej, tak, aby mogło obsługiwać śmigłowce typu IH-6B Bell Jet Ranger III.
Ze względu na rejon, w którym Parnaíba operuje, jego kariera nie obfitowała w żadne ciekawsze wydarzenia. Jest to również powód jego długiej kariery, ponieważ mimo wieku jednostki, nie ma potrzeby jej wymienienia.
Parnaíba uznawany jest za jeden z najstarszych, aktywnie wykorzystywanych okrętów wojennych na świecie (konkretnie okrętów przystosowanych do prowadzenia działań bojowych, ponieważ starszym jest min. rosyjski okręt ratowniczy Kommuna).
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.