Gdy mówimy o energii pozyskiwanej ze słońca, najczęściej myślimy o panelach fotowoltaicznych montowanych na dachu lub w ogromnych farm słonecznych. Choć panele nie są jedynym czynnikiem decydującym o efektywności instalacji, to warto przemyśleć, które z nich są najkorzystniejsze pod względem wydajnościowym i ekonomicznym. Najczęściej pojawia się wówczas pytanie, które panele fotowoltaiczne spośród najpopularniejszych wybrać – mono- czy polikrystaliczne. Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.
Jak działają panele słoneczne?
Rolą paneli, zwanych również ogniwami fotowoltaicznymi, jest umożliwienie fotonom (nośnikom oddziaływań elektromagnetycznych) wytrącanie elektronów z atomów, a następnie przechwycenie tych elektronów. W ten sposób powstaje prąd stały, przesyłany do inwertera, którego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego w prąd zmienny. Panele składają się z co najmniej jednej warstwy krzemu (półprzewodnika), materiału, który pozwala wygenerować pole elektryczne oraz z metalowych płytek, które przechwytują elektrony i przesyłają je dalej. Poniżej porównamy najpopularniejsze rozwiązania, czyli panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne.
Podstawowe różnice
Panele mono- oraz polikrystaliczne są wykonywane z tego samego materiału, tj. kryształów krzemu. Różnica w ich produkcji polega na stosowaniu innych metod formowania paneli. Z tego powodu panele polikrystaliczne mają ziarnistą budowę i nieregularną powierzchnię. Panele monokrystaliczne natomiast mają uporządkowaną strukturę – ogniwa mają kształt wielokątów, stąd cały panel ma zazwyczaj kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami.
Czym charakteryzują się panele monokrystaliczne?
Panele tego typu są obecnie najpopularniejsze – jednocześnie jest to najstarsza technologia wytwarzania PV. Co równie istotne, panele te wykazują się największą wydajnością na poziomie 15%-20% (co ważne, są wydajne również w czasie pełnego zachmurzenia), dzięki czemu doskonale sprawdzają się na dachach o mniejszej powierzchni. Ponadto panele monokrystaliczne są bardzo wytrzymałe – gwarancja na nie wynosi co najmniej 25 lat, świetnie również radzą sobie z wysokimi temperaturami. Można je zakupić w wersji Full Black – panele prezentują się wówczas bardzo estetycznie. Ich wadą jest cena – to najdroższe z dostępnych rozwiązań na rynku. Ponadto nie najlepiej radzą sobie z zabrudzeniami, co może zmusić inwestora do zakupu mikrofalowników, dzięki którym w razie awarii jednego panelu reszta z nich nadal będzie produkować energię.
Panele polikrystaliczne – charakterystyka
Jeśli interesują nas tańsze panele, a jednocześnie mamy do dyspozycji nieco większą powierzchnię w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną, to panele polikrystaliczne będą świetnym wyborem. Można je rozpoznać po charakterystycznej, ciemnoniebieskiej barwie i ziarnistej strukturze. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych wykazują niższą wydajność (na poziomie 14%-18%), natomiast ich proces produkcji jest prostszy i szybszy, jak również mniej obciążający dla środowiska. Wytrzymałość paneli na wysokie temperatury w naszej szerokości geograficznej jest w zupełności wystarczająca. Jeśli więcej panele polikrystaliczne będą montowane w miejscu, gdzie problemem nie jest np. zalegający śnieg czy często zachmurzenie, to sprawdzą się doskonale.
Inne rozwiązania
Na rynku poza panelami mono- oraz polikrystalicznymi dostępne są także tzw. panele cienkowarstwowe:
- panele amorficzne,
- CdTe
- CIS, CIGS
Każde z nich wykazują niższą wydajność niż panele polikrystaliczne, ale ich niewątpliwą zaletą jest znacznie niższa cena. Obecnie jednak nie rekomenduje się ich ze względu na gorsze parametry – poza tym są również droższe w instalacji. Wybór pomiędzy panelami mono- lub polikrystalicznymi najlepiej skonsultować z profesjonalną firmą zajmującą się fotowoltaiką, która podpowie, jak dobrać instalację do potrzeb i warunków gospodarstwa domowego.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a instalacjami fotowoltaicznymi i pochodzisz z okolic Rzeszowa, sprawdź ofertę Eco Energy Rzeszów: www.ecoenergyrzeszow.pl
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.