USS Missouri

Najsłynniejszym z czterech pancerników typu Iowa jest USS Missouri, nazywany przez marynarzy Mighty Mo. Stępkę pod okręt położono 6 stycznia 1941 roku, a wodowanie miało miejsce 29 stycznia 1944 roku. Do służby okręt wszedł 11 czerwca 1944 roku.

USS Missouri w suchym doku

USS Missouri w suchym doku

Jako trzeci okręt w serii, Missouri nieznacznie różnił się od wcześniejszych pancerników pod względem wyposażenia. Przy jego budowie korzystano bowiem już z doświadczeń płynących z eksploatacji wcześniejszych jednostek typu.

Co ciekawe, chociaż Missouri zaczęto budować wcześniej niż USS Wisconsin, czwarty pancernik typu Iowa, budowę zakończono kilka miesięcy później. Tym samym Mighty Mo stała się ostatnim amerykańskim pancernikiem.

USS Missouri przepływa pod mostem Golden Gate

USS Missouri przepływa pod mostem Golden Gate

Po wejściu do służby w czerwcu 1944 roku okręt wyruszył z stoczni Brooklyn Navy Yard w Nowym Jorku do San Francisco w celu przeprowadzenia prac wykończeniowych. Podczas rejsu załoga rozpoczęła przyśpieszone szkolenie. Treningi i prace wykończeniowe zakończyły się 2 stycznia 1945 roku, kiedy okręt wyruszył z Hawajów w celu dołączenia do reszty amerykańskiej floty operującej na Pacyfiku.

W lutym pancernik wziął udział w walkach o Iwo Jimę, a w marcu skierował się w rejon Okinawy. 11 kwietnia okręt zaatakowało japońskie lotnictwo i kamikadze. Jeden z samolotów uderzył w bok kadłuba  okrętu, nie wyrządzając większych szkód. Gdyby maszyna uderzyła kilka metrów wyżej, zginęłoby kilkudziesięciu marynarzy obsługujących artylerię przeciwlotniczą.

Japoński Zero krótko przed uderzeniem w kadłub USS Missouri

Japoński Zero krótko przed uderzeniem w kadłub USS Missouri

Do zakończenia walk Missouri operował w rejonie Japonii, jednakże od sierpnia zaczęło brakować zadań dla tak potężnego okrętu. Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki i decyzji o kapitulacji, pancernik skierowano do Tokio, gdzie miała odbyć się oficjalna ceremonie bezwarunkowej kapitulacja Japonii, właśnie na pokładzie Missouri.

Do stolicy Japonii okręt przybył 29 sierpnia. Podpisanie aktu kapitulacji miało miejsce 2 września 1945 roku. Tym samym ostatni pancernik USA stał się miejscem zakończenia II wojny światowej. Już następnego dnia pancernik wyruszył do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia służby na Atlantyku.

Generał Douglas MacArthur na pokładzie USS Missouri w trakcie podpisania aktu kapitulacji przez Japonię

Generał Douglas MacArthur na pokładzie USS Missouri w trakcie podpisania aktu kapitulacji przez Japonię

W 1946 roku okręt przeszedł remont i niewielką przebudowę. Po jej zakończeniu Missouri skierowano na Atlantyk. We wrześniu 1947 roku okręt powrócił do USA, gdzie przeszedł kilka remontów oraz dalszych małych modernizacji.

W przeciwieństwie do pozostałych pancerników typu, Missouri nie wycofano z eksploatacji pod koniec lat 50-tych. Gdy wybuchła wojna w Korei okręt natychmiast skierowano do Azji. W trakcie walk pancernik wspierał oddziały walczące na lądzie podobnie jak reszta pancerników. Mighty Mo odbyła dwie tury w Koreiod września 1950 roku do marca 1951 oraz od października 1952 do kwietnia 1953.

USS Missouri w Korei w zatoce Inchon w latach 50.

USS Missouri w Korei w zatoce Inchon w latach 50.

Po zakończeniu walk okręt powrócił do USA gdzie przeszedł remont trwający od 20 listopada 1953 do 2 kwietnia 1954 roku. Następnie skierowano go ponownie do Europy. 7 czerwca 1954 roku okręt wyruszył do Europy wspólnie z pozostałymi pancernikami typu Iowa. Po raz pierwszy w historii wszystkie okręty płynęły razem.

USS Missouri w trakcie odpalania pocisku Tomahawk w trakcie Operacji Pustynna Burza

USS Missouri w trakcie odpalania pocisku Tomahawk w trakcie Operacji Pustynna Burza

Po zakończeniu ćwiczeń, pancernik powrócił do USA, a 26 lutego 1955 roku przeniesiono go do rezerwy. Ponownie Mighty Mo weszła do eksploatacji w 1984 roku po przeprowadzeniu głębokiej modernizacji (tak samo jak pozostałe pancerniki okręt otrzymał rakiety Harpoon i Tomahawk).

W 1987 roku Missouri skierowano do Zatoki Perskiej w celu eskortowania tankowców. Okręt powrócił do USA w 1988 roku. W czasie prac remontowych w 1989 roku na jego pokładzie nakręcono teledysk do utworu If I Could Turn Back Time.

Po inwazji Iraku na Kuwejt w 1990 roku Missouri skierowano do Zatoki Perskiej, gdzie amerykańska armia przygotowywała się do operacji Pustynna Burza. W trakcie operacji pancernik Missouri wystrzelił 749 pocisków kalibru 406 mm oraz 28 pocisków manewrujących Tomahawk.

Po zakończeniu operacji pancernik powrócił do USA gdzie 31 marca 1992 roku wycofano go z eksploatacji. Podjęto wówczas decyzję o przekształceniu go w muzeum. Ze względu na liczne formalności i problemy finansowe (utrzymanie tak olbrzymiego okrętu, nawet jako muzeum jest bardzo kosztowne) dopiero 29 stycznia 1999 roku Mighty Mo udostępniono zwiedzającym. Pancernik znajduje się obecnie w Pearl Harbor i cumuje przy wyspie Ford.

USS Missouri wpływa do Pearl Harbor na Hawajach 22 czerwca 1998 roku

USS Missouri wpływa do Pearl Harbor na Hawajach 22 czerwca 1998 roku

Pancernik USS Missouri stał się również jednym z głównych bohaterów filmu Battleship z 2012 roku. Film opowiada o inwazji obcych, która rozpoczęła się na Hawajach. W jej trakcie grupa weteranów i marynarzy uruchomiła okręt i wykorzystała do walki z kosmitami. Pomijając kompletną irracjonalność fabuły (silniki Missouri uruchomiono po raz ostatni w 1992 roku i od tego czasu nie są one utrzymywane w stanie pozwalającym na rozruch, a dodatkowo na pokładzie okrętu nie ma amunicji) w filmie można się nieco przyjrzeć ciekawym ujęciom przedstawiającym pancernik z bliska.

https://www.youtube.com/watch?v=GgD9FyE60hs

USS Missouri po powrocie z Korei w latach 50.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.