USS New Jersey

Stępkę pod USS New Jersey położono 16 września 1940 roku a wodowanie miało miejsce 7 grudnia 1942 roku. Do służby pancernik wszedł 23 maja 1943 roku. Zbudowany w stoczni Philadelphia Naval Shipyard okręt był najaktywniejszym z wszystkich 4 pancerników.

USS New Jersey w trakcie wodowania

USS New Jersey w trakcie wodowania

Do stycznia 1944 roku okręt brał udział w intensywnych treningach na Atlantyku i Karaibach. Dopiero 7 stycznia jednostka ruszyła na Pacyfik. Aż do kwietnia 1945 roku okręt brał udział we wszystkich dużych operacjach amerykańskiej floty na tym teatrze działań, wykazując się bardzo dużą skutecznością. W połowie 1945 roku New Jersey powrócił do USA gdzie przeszedł remont i modernizację. Po powrocie na Pacyfik w lipcu pancernik nie wziął już udziału w walkach.

USS New Jersey oddający salwę z wszystkich dział 406 mm na raz

USS New Jersey oddający salwę z wszystkich dział 406 mm na raz

W 1946 roku okręt transportował żołnierzy z baz na Pacyfiku do USA. W 1947 New Jersey skierowano do Europy, gdzie okręt wziął udział w ćwiczeniach wspólnie z europejskimi sojusznikami USA. 30 czerwca 1948 roku pancernik przeniesiono do rezerwy. Ponownie przywrócono go do eksploatacji 21 listopada 1950 roku i skierowano do Korei.

USS New Jersey

USS New Jersey

Okręt wziął udział w walkach w Korei dwukrotnie – od maja do listopada 1951 roku i od kwietnia do lipca 1953 roku. W trakcie działań bojowych 20 maja 1951 roku okręt został trafiony pociskiem kalibru 100 mm wystrzelonym przez koreańską artylerię przybrzeżną. Okręt nie doznał żadnych uszkodzeń. Po zakończeniu misji w Korei pancernik powrócił ponownie do USA, gdzie przeszedł remonty i wziął udział w kilku misjach szkoleniowych. W 1955 roku New Jersey skierowano do Europy, gdzie przebywał do października 1956 roku.

Pancerniki USS New Jersey i USS Missouri w rezerwie

Pancerniki USS New Jersey i USS Missouri w rezerwie

Po przeprowadzeniu prac remontowych, pancernik wycofano z eksploatacji 21 sierpnia 1957 roku i przeniesiono do rezerwy w której pozostawał do 6 kwietnia 1968 roku. Po ponownym przywróceniu do służby New Jersey skierowano do Wietnamu. Był to jedyny z czterech okrętów,  który wziął udział w tym konflikcie.

USS New Jersey

USS New Jersey

W trakcie przygotowań do misji w Wietnamie okręt wyremontowano przy użyciu wielu części pochodzących z pozostałych pancerników. Zmodernizowano również system kierowania ogniem. W trakcie prób okręt osiągnął prędkość 35,2 węzłów, czyli o 2,5 węzła więcej niż według danych fabrycznych.

USS New Jersey podczas ostrzału celów w Korei

USS New Jersey podczas ostrzału celów w Korei

Podczas działań u wybrzeży Wietnamu pancernik mógł ostrzeliwać około 85% kraju. Do końca marca 1969 roku okręt wystrzelił 5866 pocisków kalibru 406 mm i 14 891 pocisków kalibru 127 mm. Wsparcie zapewniane przez pancernik było tak skuteczne, że podobno rozpoczęcie negocjacji pokojowych uzależniono od wycofania się okrętu z wód wokół Wietnamu.

USS New Jersey w Kanale Panamskim

USS New Jersey w Kanale Panamskim

Ponownie pancernik wycofano z eksploatacji 17 grudnia 1969 roku. Podobnie jak w przypadku USS Iowa, New Jersey przywrócono do służby w 1982 roku w celu przeprowadzenia modernizacji (takiej samej jak w przypadku Iowy).

USS New Jersey podczas ostrzału celów w Libanie

USS New Jersey podczas ostrzału celów w Libanie

W 1984 roku zmodernizowany pancernik skierowano do Libanu, gdzie trwała wojna domowa. Okręt przeprowadził kilka bombardowań brzegu, ale tym razem ostrzał spowodował sporo ofiar wśród cywilów. Przeprowadzone później śledztwo wykazało, że stare ładunki miotające wykorzystywane na okręcie utraciły swoje właściwości, przez co trajektoria lotów pocisków nie była zgodna z wyliczeniami.

USS New Jersey w trakcie remontu w suchym doku

USS New Jersey w trakcie remontu w suchym doku

Pancernik pozostał w rejonie Bliskiego Wschodu aż do 1990 roku. W lutym New Jersey powrócił do USA, gdzie 8 lutego 1991 roku ostatecznie wycofano go z eksploatacji z zamiarem przekształcenia w muzeum. Dopiero w 1999 roku udało się przeprowadzić przebudowę przygotowującą okręt do nowej roli. Jako muzeum pancernik New Jersey udostępniono zwiedzającym w 2000 roku.

USS New Jersey i niszczyciel USS Fletcher

USS New Jersey i niszczyciel USS Fletcher

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.