Czy jedno wydarzenie może zmienić cały świat? Tak, pod warunkiem, że jest to wybuch wojny, wielka zaraza, wspaniałe odkrycie naukowe, bądź jeden atak terrorystyczny. XXI wiek miał być symbolem postępu technologicznego. Nowe Millennium i nowe spojrzenie na świat. Koniec z wojnami, koniec z totalitaryzmami. Z powodu jednego człowieka i jego planu, początek XXI wieku stał się czymś zupełnie innym – symbolem wojny z terroryzmem.

11 września 2001 roku na zawsze zapisze się w historii świata. O tym dniu będą pamiętać nawet Ci, którzy byli wówczas dziećmi. Tak jak wcześniej widmo wojny atomowej było dla wielu największym zagrożeniem, tak od tego pamiętnego dnia nowe zagrożenie zaczęło wpływać na cały świat – terroryzm. A wszystko przez jednego człowieka, który postanowił wypowiedzieć wojnę całej zachodniej cywilizacji.

Osama bin Laden, a właściwie Usama ibn Ladin, urodzony 10 marca 1957 roku w Arabii Saudyjskiej był jednym z najważniejszych pomysłodawców ataków terrorystycznych 11 września 2001 roku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku w USA oraz budynek Pentagonu w Waszyngtonie. Od tego dnia jest też symbolem terroryzmu.

Osama bin Laden

Osama bin Laden

Bin Laden pochodził z bogatej rodziny, która swój majątek zawdzięczała ciężkiej pracy jego ojca, który dorobił się majątku na budownictwie. Po jego śmierci, cały majątek rozdzielono pomiędzy jego dzieci. W latach 70-tych Osama wstąpił do Bractwa Muzułmańskiego gdzie zaczął radykalizować swoje poglądy polityczne. Wraz z atakiem ZSRR na Afganistan postanowił chwycić za karabin i udać się na świętą wojnę z wrogami islamu. Ze względu na swoje umiejętności planistyczne i organizacyjne zamiast walką, zajął się zdobywaniem funduszy dla oddziałów walczących z ZSRR.

Ze względu na znaczący udział USA w finansowaniu tych oddziałów, można powiedzieć, że w pewnym sensie finansowali oni bin Ladena, która równolegle zaczął budować swoją własną organizację. Teoria ta często wykorzystywana jest jako argument za umyślnym przeprowadzeniem ataków terrorystycznych 11.09.2001. Ciężko jednak dopatrzyć się tutaj spisku, ponieważ w czasie walk w Afganistanie Osama nie prezentował jeszcze tak radykalnych poglądów jak później.

11 września 2001 roku - dzień, który na zawsze zmienił nasz świat

11 września 2001 roku – dzień, który na zawsze zmienił nasz świat

Po zakończeniu walk w Afganistanie, bin Laden powrócił do Arabii Saudyjskiej. W 1990 roku po Irackim ataku na Kuwejt próbował zorganizować oddziały, które miały zaatakować Irakijczyków. Nie uzyskawszy zgody rządu uznał, że został zdradzony. Po przedstawieniu bardzo ostrych oskarżeń wobec władz Arabii Saudyjskiej został pozbawiony obywatelstwa i wydalony z kraju. W tym czasie jego rodzina zaczęła również odcinać się od jego radykalnych poglądów.

W kolejnych latach bin Laden zaczął budować swoją organizację terrorystyczną pod nazwą Al Kaida. Organizacji tej przypisuje się liczne zamachy terrorystyczne. Nie można jednak wyraźnie potwierdzić, czy faktycznie wszystkie te zamachy przeprowadzili ludzie związani z tą organizacją, ponieważ nigdy nie zdobyto pełnych dowodów.

  • 1993 – wybuch w podziemnym garażu World Trade Center,
  • 1998 – zamach na amerykańskie ambasady w Nairobi w Kenii i Dar es Salam w Tanzanii,
  • 2000 – atak na amerykański niszczyciel USS Cole,
  • 2001 – zamach na World Trade Center i Pentagon,
  • 2002 – zamachy bombowe na kurorty w Indonezji,
  • 2004 – zamachy bombowe w Madrycie,
  • 2005 – zamachy na komunikację miejską w Londynie,
  • 2005 – zamach w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk,
  • 2008 – zamach na hotel Marriott w Pakistanie i zamach terrorystyczny w Bombaju.

To tylko wybrane ataki terrorystyczne przypisywane Al Kaidzie. Po 11 września 2001 roku Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Za jego znalezienie wyznaczono olbrzymią nagrodę, której wartość cały czas wzrastała. Osama dobrze wiedział, że jego działania bardzo mocno zdenerwowały amerykanów, którzy za punkt honoru postawili sobie jego złapanie i zabicie – w tym przypadku nie było mowy o aresztowaniu. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu. Niektórzy spekulowali nawet, czy w ogóle żyje, czy też nie zginął w jakimś ataku.

2 maja 2011 roku po bardzo długich poszukiwaniach i weryfikacjach zdobytych informacji wywiadowczych, grupa amerykańskich komandosów z oddziałów Navy Seals przeprowadziła atak na rezydencję w Abbottabadzie w Pakistanie, gdzie miał się znajdować bin Laden. Zgodnie z oficjalnymi informacjami atak się udał, a Osama bin Laden zginął podczas operacji. Ze względu na odniesione rany, oraz fakt, iż ewentualne zdjęcia mogłyby stać się pretekstem do kolejnych ataków, nie opublikowano żadnych zdjęć ciała bin Ladena. Operacja nosiła kryptonim Operation Neptune Spear.

Operation Neptune Spear (fot. special-ops.org)

Operation Neptune Spear (fot. special-ops.org)

W operacji wzięły udział 3 amerykańskie śmigłowce, z których jeden rozbił się podczas lądowania w pobliżu rezydencji. Żaden amerykański żołnierz nie został ranny ani nie zginął. Operacja ta została przeprowadzona w ścisłej tajemnicy przed władzami Pakistanu, który nie był już wówczas wiarygodny dla USA, które uważały, że Islamabad wspiera terrorystów. Zniszczony śmigłowiec był zmodyfikowaną wersją UH-60 Blackhawk. Nadano mu nazwę  Sikorsky Tf-160 Stealth Hawk. Do dzisiaj informacje o nim są jednak niejawne.

Najsłynniejsze zdjęcie wojny z terroryzmem, zaraz po zdjęciach wież WTC. Pokój sytuacyjny i politycy oraz wojskowi przyglądający się transmisji z ataku na rezydencję bin Ladena.

Najsłynniejsze zdjęcie wojny z terroryzmem, zaraz po zdjęciach wież WTC. Pokój sytuacyjny i politycy oraz wojskowi przyglądający się transmisji z ataku na rezydencję bin Ladena.

Ciało bin Ladena zostało według dostępnych informacji sfotografowane, zebrano również liczne próbki DNA, a następnie z zachowaniem zasad islamu, pochowane w morzu. Decyzję o takim pochówku podjęto, aby nie było możliwe odnalezienie grobu terrorysty i uczynienie go męczennikiem. Operacja była wielkim sukcesem dla administracji Obamy oraz wyraźnym sygnałem, że USA zawsze wypełniają swoje groźby do końca.

Ogon śmigłowca, który rozbił się podczas akcji

Ogon śmigłowca, który rozbił się podczas akcji

Podczas operacji oddziały specjalne zabezpieczyły znaczne ilości dokumentów i informacji. Podczas operacji zginęły jeszcze osoby. Osama bin Laden miał 6 żon i 24 dzieci. Usunięcie bin Ladena nie miało znaczącego wpływu na działalność Al Kaidy, ponieważ już od dłuższego czasu sprawował on w niej raczej fasadową pozycję. Mimo to terroryści na całym świecie utracili jednego z swoich sojuszników.

Historię polowania na bin Ladena i jego zabicia opowiada film Wróg Numer Jeden (ang. Zero Dark Thirty) z 2012 roku.

Śmierć terrorysty numer jeden nie zakończyła wojny z terroryzmem. Trwa ona dalej, a miejsce bin Ladena zajęli kolejni. Pozostaje on jednak symbolem terroryzmu i na długie lata zasiądzie na kartach historii obok dyktatorów i zbrodniarzy.