W Stanach Zjednoczonych bardzo popularne jest budowanie nietypowych pojazdów, tzw. SAM-ów. Motoryzacyjne samoróbki często przybierają niesamowitą formę, a dzięki swojej unikalności osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach. Jednym z takich nietypowych samochodów jest Chevrolet COE Tourliner.

Chevrolet COE Tourliner jest dziełem Russa Moena, który spędził 5 lat budując tego jedynego w swoim rodzaju kampera. Samochód powstał na bazie trzyosiowej ciężarówki Chevroleta z 1954 roku. Zamiast znajdującej się za kabiną przestrzeni ładunkowej umieszczono luksusowo wykończoną salonkę z sypialnią, łazienką z prysznicem i sedesem, małą kuchenką, stolikiem dla dwóch osób i telewizorem. Całe wnętrze jest oczywiście klimatyzowane i elegancko wykończone drewnem. Chociaż w środku nie ma za dużo miejsca, teoretycznie sypialnia i ukryte pod stołem łóżko powinny pomieścić 3 osoby.

Chevrolet COE Tourliner (1954)

Chevrolet COE Tourliner (1954)

Sam samochód również przeszedł wiele zmian, dzięki którym jest bardziej nowoczesny i wygodniejszy – Moen dodał m.in. kamery cofania. Tourliner ma automatyczną skrzynię biegów, a pod maską znajduje się silnik diesla Cummins o mocy 400 KM. Pojazd waży około 4,5 tony.

Prace nad samochodem ruszyły w 2005 roku i zakończyły się w 2010. Projekt przebudowy stworzył Mike Pearson. W 2017 roku Chevrolet COE Tourliner trafił na sprzedaż, pochodzący z Port Alberni w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie Russ Moen wystawił go za 250 000 dolarów. Trzeba przyznać, że jest to całkiem spora suma, jednak z drugiej strony Tourliner jest wyjątkowym autem. Warto dodać, że kamper ma na liczniku około 27 300 km.