W miejscowości Dombaj w republice Karaczajo-Czerkiesja, znajdującej się w zachodniej części Kaukazu Północnego znajduje się stary, brutalistyczny hotel Amanauz. Jego budowę rozpoczęto w latach 80. ale nigdy jej nie ukończono. Obecnie po wielu zmianach właściciela stary hotel cały czas popada w ruinę.

Dombaj to niewielka miejscowość mająca status osiedla typu miejskiego i kurortu górskiego. Znajduje się na wysokości 1630 m n.p.m. i oficjalnie zamieszkana jest przez zaledwie 643 osoby (dane z 2017 roku). W kurorcie znajduje się kilka hoteli i pensjonatów, ale jeden z nich wyróżnia się szczególnie. To niedokończony, 18-piętrowy hotel Amanauz.

Hotel Amanauz

Hotel Amanauz

Budowę hotelu zaprojektowanego przez G. Kostomarowa i J. Pierczenkowa rozpoczęto na początku lat 80. ale w 1985 roku przerwano ją i nigdy nie wznowiono. Urbanistyczny budynek ma 18 pięter wysokości i wyróżnia się obłożonymi drewnem balkonami i ścianami. Cała konstrukcja postawiona jest na betonowych filarach. Hotel zaprojektowano aby pomieścił 480 gości, a pokoje co ciekawe, ustawione są pod kątem 45° w stosunku do przejść, co nadaje budynkowi zewnętrznie ciekawy wygląd. Dodatkowo obok zbudowano salę kinowo-koncertową na 630 miejsc. Cała działka na której znajduje się hotel ma powierzchnię 20 200 m² i obecnie jest ogrodzona płotem.

Hotel Amanauz

Hotel Amanauz

Po 1985 roku ukończony w 65% hotel przechodził z rąk do rąk, ale żaden z kolejnych właścicieli nie dokończył budowy, ani nawet nie zabezpieczył budynku. W związku z tym jego konstrukcja jest obecnie w bardzo złym stanie. Aktualny właściciel poinformował jakiś czas temu, że nie widzi możliwości dokończenia budowy hotelu. Budynek jest zbyt zdewastowany, a niezabezpieczona konstrukcja narażona na zmiany temperatur, deszcz i mróz jest już osłabiona.

Zewnętrznie budynek prezentuje się nie najgorzej, ale zdjęcia robione przez eksploratorów, którzy weszli do jego wnętrza pokazują, że hotel jest totalną ruiną. Zdjęcia z wnętrza znaleźć można na stronie urban3p.ru

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.