Wielka płyta, a dokładnie bloki z prefabrykatów odmieniły budownictwo mieszkaniowe na całym świecie, a w państwach Bloku Wschodniego na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Chociaż większość z nich wygląda podobnie, zarówno w Polsce jak i Rosji powstało kilka nietypowych bloków. Na uwagę zasługują zwłaszcza okrągłe bloki w Moskwie.

W latach 70. w Moskwie zbudowano dwa okrągłe bloki. Nie do końca wiadomo skąd wziął się pomysł na taki bądź co bądź dziwny kształt budynków. Popularna (zwłaszcza w internecie) teoria sugeruje, że bloki zbudowano w ramach przygotowań do XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które zorganizowano w 1980 roku. Bloki miały razem tworzyć symbol olimpijski.

Okrągły blok w Moskwie

Okrągły blok w Moskwie

Teoria brzmi ciekawie i mogłaby nawet być prawdziwa, gdyby nie jeden drobny szczegół. Zbudowano tylko dwa bloki, które są od siebie oddalone o ponad 3 km. Taka odległość całkowicie obala teorię, ponieważ nawet gdyby powstały pozostałe 3 budynki, wszystkie byłyby tak mocno oddalone od siebie, że na upartego symbol olimpijski zauważyłoby się jedynie z lotu ptaka i to z sporej wysokości.

Chociaż nie wiadomo dlaczego zbudowano oba bloki w ten sposób, wiadomo, że ich projekt stworzyli Jewgienij Stamo i Aleksandr Markelow. Pierwszy bloki zbudowano w 1972 roku. Ma 155 m średnicy i mieści 913 mieszkań na 9 piętrach. Drugi blok zbudowano w 1979 roku. Był on nieco większy, ponieważ mieścił 936 mieszkań. Do jego wnętrza prowadzi aż 26 wejść. Powierzchnia budynku to 27 334 m².

Okrągły blok w Moskwie

Okrągły blok w Moskwie

Oba budynki powstały z elementów prefabrykowanych, a kształt koła uzyskano poprzez… nie do końca poprawne spasowanie elementów. Podobnie jak w przypadku innych dużych bloków budowanych w państwach Bloku Wschodniego, oprócz mieszkań w budynkach znajdowały się punkty usługowe, sklepiki, świetlice itp.. Tym samym budynki były dosłownie małymi miastami.

Już na etapie budowy wyszły jednak na jaw liczne problemy techniczne i ekonomiczne. Budynki ze względu na nietypowy kształt wymagały większej ilości materiałów, przez co były droższe w konstrukcji. Nietypowy kształt sprawiał również, że mieszkania miały kształt bliższy trapezom, przez co pomieszczenia miały dziwne wymiary i liczne łuki.

Oba bloki stoją w Moskwie do dnia dzisiejszego i cały czas są domem dla tysięcy mieszkańców. Jeden znajduje się przy ulicy Dowżenki, a drugi na ulicy Nieżchińskiej.