Z okazji 70-lecia istnienia poligonu rakietowego i kosmodromu Kapustin Jar w Rosji, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej odtajniło kilka zdjęć przedstawiających testowane tam rakiety i pociski.

Poligon rakietowy i kosmodrom Kapustin Jar znajduje się w Obwodzie astrachańskim na południo Rosji. Oficjalnie uruchomiono go 13 maja 1946 roku. Ze względu na swoje położenie uznaje się go za odpowiednik amerykańskich poligonów znajdujących się w Nowym Meksyku.

Wykorzystywano go do testów wszelkiego rodzaju rakiet, pocisków balistycznych a nawet broni nuklearnej. 16 marca 1962 roku podjęto decyzję o przekształceniu części poligonu na kosmodrom. Mimo upływu lat poligon jest cały czas wykorzystywany przez rosyjską armię.

Odtajnione zdjęcia pochodzą z końca lat 40-tych i początku lat 50-tych. Szczegółowe opisy zdjęć (niestety w języku rosyjskim) znajdziecie na TEJ stronie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.