W mediach pojawiła się informacja o możliwym odnalezieniu fragmentu bomby atomowej zgubionej przez Amerykanów 13 lutego 1950 roku. Tego dnia u wybrzeży Kanady rozbił się bombowiec strategiczny B-36. Zanim maszyna uderzyła o ziemię, załoga zdążyła zrzucić nieuzbrojoną bombę atomową. Być może po wielu latach odnaleziono ją na dnie morza.

Incydent z 13 lutego 1950 roku był pierwszym wypadkiem, który otrzymał kryptonim Broken Arrow, oznaczający np. przypadkową eksplozję bomby atomowej. Tego feralnego dnia B-36 lecący wzdłuż zachodniego wybrzeża USA i Kanady utracił moc w 3 z 6 silników.

B-36 Peacemaker

B-36 Peacemaker

W trakcie prób utrzymania maszyny w powietrzu, dowódca zdecydował się na zrzucenie nieuzbrojonej bomby atomowej Mark IV. Miała ona eksplodować w powietrzu (nie był to wybuch atomowy, ponieważ bomba nie posiadała rdzenia, a jedynie konwencjonalny ładunek inicjujący). Maszyna rozbiła się, a z liczącej 17 osób załogi 12 uratowało się a 5 zginęło.

W kanadyjskich mediach niedawno pojawiła się jednak informacja o rzekomym odnalezieniu fragmentu bomby. Płetwonurek Sean Smyrichinsky, podczas nurkowania w okolicach wyspy Pitt na głębokości 15 metrów odnalazł pod wodą obiekt przypominający bombę lub jej fragment. Niestety nie posiadał aparatu i swoje relacje opiera na wykonanym przez siebie szkicu. Miejsce, w którym odnalazł nieznany obiekt znajduje się około 80 km od miejsca rozbicia B-36.

B-36 w całej okazałości. Na zdjęciu dobrze widać jego rozmiary

B-36 w całej okazałości. Na zdjęciu dobrze widać jego rozmiary

Kanadyjska Straż Wybrzeża podjęła decyzję o wysłaniu w ten rejon okrętu, który ma odnaleźć obiekt. Chociaż historia wydaje się być bardzo ciekawa, wojskowi studzą emocje. Ze względów bezpieczeństwa trzeba zbadać znalezisko, ale prawdopodobieństwo, że jest to fragment bomby z 13 lutego jest bardzo małe.

Więcej informacji o wypadku znaleźć można w artykule Broken Arrow – amerykańskie wypadki z bronią nuklearną

Natomiast historię bombowca B-36 znajdziecie w artykule Największy bombowiec świata – B-36 Peacemaker

Źródło: The Guardian

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.