Obudowy do komputera już od dawna przestały pełnić funkcję jedynie pojemnika na podzespoły komputera, a współcześni producenci prześcigają się w pomysłach na estetyczne ich urozmaicenie, tworząc niekiedy małe dzieła sztuki. Wybierając obudowę, warto jednak pamiętać o jej pierwotnej funkcji praktycznej i wybrać model, który nie tylko zaspokoi nasze oczekiwania estetyczne, ale również potrzeby związane z samym użytkowaniem komputera. Istnieje wiele typów obudów o różnej charakterystyce, a znajomość ich znacznie ułatwia podjęcie właściwej decyzji i wybranie obudowy do komputera najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb.

Obudowy komputerowe – rodzaje

Obudowy komputerowe podzielić można na kilka głównych typów. Obudowy typu desktop cechują się mniejszym, zwykle węższym rozmiarem i idealnie nadają się do biur, pozwalając zaoszczędzić cenne miejsce. Mniejszy rozmiar obudowy wiąże się oczywiście z mniejszą jej pojemnością, dlatego nie są one dobrym wyborem dla osób o dużych wymaganiach, lub takich, które w przyszłości mogłyby chcieć rozbudować swój komputer. Ze względu na swój rozmiar, dobrze sprawdza się ona leżąc na płasko na biurku, stanowiąc element, na którym następnie można umieścić monitor.

Obudowy typu mini/slim cechują się jeszcze mniejszymi rozmiarami, jednak wymagają one specjalnego typu płyty głównej mini-ITX, cechującej się mniejszym rozmiarem. Dzięki temu obudowy takie pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, ale jednocześnie nie wiążą się z ograniczeniami typowymi dla obudów typu desktop. Obudowy do komputera tego typu charakteryzuje wyższą cena, więc nie są one dobrym rozwiązaniem dla osób szukających budżetowego rozwiązania.

Obudowy do komputerów (fot. pixabay.com)

Obudowy do komputerów (fot. pixabay.com)

Obudowy typu tower – popularny wybór

Najczęstszym i jednocześnie najbardziej uniwersalnym wyborem są obudowy typu tower. To ich wymaga większość zarówno zwykłych użytkowników, jak i tych bardziej wymagających, oczekujących na przykład najwyższej jakości w najnowszych grach i decydujących się na bardzo rozbudowane i zaawansowane zestawy komputerowe, wymagające bardzo wydajnego systemu chłodzenia. Wszystkie one cechują się pionowym ułożeniem, zwykle pod biurkiem i można podzielić je na kilka rodzajów.

Najpopularniejszym typem jest obudowa midi tower, stanowiąca doskonały kompromis między funkcjonalnością a ceną. Obudowa tego typu spełnia wymagania i potrzeby większości użytkowników, zachowując przy tym atrakcyjną cenę.

Obudowy typu big tower to najczęstszy wybór pośród wymagających użytkowników, na przykład graczy z zamiłowaniem do najwydajniejszego sprzętu, a czasami są wykorzystywane nawet przy komputerach serwerowych. Nie stanowi problemu zamontowanie w nich dwóch czy trzech kart graficznych, natomiast dysków twardych można umieścić w niej często nawet kilkanaście. Wybór ten najlepiej sprawdzi się również w przypadku zamontowania zaawansowanego i wydajnego chłodzenia, które często wymaga więcej miejsca, niż to oferowane przez obudowy typu midi.

Obudowa do komputera w bardzo efektownym wykonaniu (fot. D mcgrath28/Wikimedia Commons)

Obudowa do komputera w bardzo efektownym wykonaniu (fot. D mcgrath28/Wikimedia Commons)

Kolejnym rodzajem obudowy typu tower jest kategoria micro. Podobnie jak obudowy mini/slim, charakteryzują się one mniejszym rozmiarem, przeznaczone są dla osób ceniących sobie kompaktowość i również wymagają mniejszych płyt głównych typu mini-ITX.

Ostatni rodzaj obudów to media center. Wyglądem przypominają kino domowe i często wybierane są do komputerów pełniących głównie właśnie taką funkcję. Nie rzadko są one wyposażone w pilot oraz ekran LCD i tak jak poprzednik, również charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem, zwykle wymagając płyt głównych typu mini-ITX.

Gdzie wybrać i zakupić obudowę komputerową? Dobrym miejscem do zakupu sprzętu komputerowego jest Allegro – gdzie będziesz miał możliwość wyboru sprzętu od różnych dystrybutorów, mając możliwość wybrania najatrakcyjniejszych ofert.

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera