W ostatnich latach, w związku z rosnącą liczbą wypadków z udziałem pieszych, znacznie zmieniono dotyczące ich przepisów. Jakie są obowiązki nakładają one na kierowców?
Bezpieczeństwo na drogach dotyczy wszystkich uczestników ruchu. Szczególna odpowiedzialność za innych spoczywa na kierowcach. Dla pieszych i rowerzystów obecność na drodze wiąże się z większym ryzykiem. Nie powinno więc dziwić, że prawo chroni ich, nakładając na prowadzących samochody konkretne obowiązki. Te omawiamy w nowym artykule.
Obowiązki kierowców wobec pieszych
Najważniejszy aspekt to pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. W Polsce piesi mają pierwszeństwo, jeśli znajdują się na pasach lub wchodzą na nie. Zmiany w przepisach drogowych, które weszły w życie w ostatnich latach, nakładają na kierowców ponadto obowiązek zmniejszenia prędkości i zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu przejść. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wiąże się z karą 2500 złotych (w warunkach recydywy 5000 złotych) i 15 punktów karnych.
Szczególną ostrożność należy zachować w okolicach szkół, w strefach zamieszkania i wszędzie tam, gdzie piesi mogą poruszać się bezpośrednio na drodze. Pamiętać powinniście również o zakazie wyprzedzania przed przejściem. Tego typu manewry mogą prowadzić do sytuacji, w których bezpieczeństwo pieszego zostanie obniżone.
Jeśli czujecie, że wystarczająco nie opanowaliście nowych przepisów, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kursów doszkalających. Dla kierowców w Trójmiasta i okolic organizuje je ośrodek https://poldek.pl.
Obowiązki kierowców względem rowerzystów
Kierowcy są zobowiązani do zachowania odpowiedniego odstępu przy wyprzedzaniu rowerzystów. Minimalna odległość wynosi 1,5 metra. Nawet niewielka zmiana prędkości czy kierunku jazdy pojazdu może prowadzić do groźnych sytuacji. Odpowiedni odstęp zapewnia więc rowerzyście przestrzeń do swobodnego manewrowania i minimalizuje ryzyko kolizji.
Skrzyżowania to miejsca, gdzie rowerzyści są szczególnie narażeni na wypadki. W takich miejscach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i zawsze upewnić się, że nie zagrażają rowerzyście. Rowerzyści mają pełne prawo do poruszania się po drodze, a kierowcy są zobowiązani do ustąpienia im pierwszeństwa w strefach ruchu.
Duże znaczenie ma też zakaz parkowania pojazdów na drogach dla rowerów. Pozostawanie pojazdu na DDR-ach nie tylko blokuje trasę dla rowerzystów, ale też stanowi zagrożenie, zmuszając ich do jazdy między zaparkowanymi samochodami.
Nie tylko prawo – ważna jest kultura jazdy
Poprawna postawa kierowców, wyrażająca się w uprzedzającym zachowaniu i szacunku wobec pieszych oraz rowerzystów, ma ogromne znaczenie dla atmosfery panującej na drodze. Kierowcy wykazujący się cierpliwością, przewidujący sytuacje na drodze i respektujący prawa innych uczestników, przyczyniają się do zmniejszenia napięcia i stresu. Agresywny styl jazdy, brawura i ignorowanie przepisów mogą zaś prowadzić do wzrostu zagrożeń i pogorszenia relacji między uczestnikami ruchu, co z kolei stworzy atmosferę niepewności i lęku.
Kierowcy powinni więc aktywnie dbać o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Zachowanie odpowiedniej odległości przy wyprzedzaniu rowerzysty czy redukcja prędkości w pobliżu przejść i przejazdów rowerowych pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.
Przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności to wyraz szacunku dla innych uczestników ruchu i jeden z fundamentów budowania bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy respektujący prawa pieszych i rowerzystów przyczyniają się do zmniejszenia liczby wypadków. Wpływ na to ma każdy z nas – niezależnie od tego, czy jest kierowcą, pieszym, czy rowerzystą.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.