Większość publikacji poświęconych lotnictwu wojskowemu chociaż szczegółowo opisuje dany tym samolotu, w znacznej mierze pomija równie szczegółowe opisy uzbrojenia przenoszonego przez te maszyny. Dotychczasową pustkę na rynku wydawniczym postanowił zapełnić Martin J. Dougherty swoją książką Nowoczesne uzbrojenie lotnicze.

Pierwsze wydanie książki trafiło do sprzedaży w 2010 roku, a w tym roku wydawnictwo Almapress przełożyło uaktualnioną książkę na język polski. Na ponad 200 stronach leksykonu wydanego w ramach serii Panoramy techniki wojskowej znalazły się opisy uzbrojenia najważniejszych współczesnych samolotów wojskowych.

Na liście nie zabrakło takich maszyn jak A-10 Thunderbolt II, F-15, F-16, F/A-18, F-22, F-35, Harrier, Tornado, Typhoon, Rafale, Gripen czy też Su-27, MiG-29, MiG-31, Su-25 oraz znacznie większych bombowców B-1B Lancer, B-52 Stratofortress, B-2 czy też Tu-22, Tu-160 i Tu-95. Tym samym jest to jedna z najbardziej kompleksowych publikacji poświęconych współczesnemu uzbrojeniu lotniczemu.

Każdy z podrozdziałów poświęconych poszczególnym maszynom podzielony jest na kilka części. W pierwszej przedstawione są wizualizacje możliwych, stosowanych konfiguracji uzbrojenia. Następnie przedstawiona jest sylwetka danego samolotu, oraz szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów uzbrojenia, ich parametrów oraz możliwych form zastosowania.

Opisy są zwięzłe, ale zawierają dużo szczegółowych informacji, które w połączeniu z opisem danej maszyny pozwalają na zdobycie wiedzy na temat możliwości bojowych samolotu. Na szczególną uwagę zasługują liczne ilustracje i wizualizacje, które świetnie obrazują wygląd uzbrojenia.

Książka wydana jest bardzo dobrze i można śmiało powiedzieć, że wyróżnia się na tle dotychczasowych publikacji wydawnictwa Almapress z serii Panoramy techniki wojskowej. W połączeniu z typowymi monografiami poszczególnych maszyn, publikacja tat pozwala na zdobycie wszechstronnej i kompleksowej wiedzy (oczywiście w granicach wiedzy jaka została udostępniona, ponieważ parametry niektórych opisywanych typów uzbrojenia pozostają tajne).

Jest to jedna z tych publikacji, które każdy fan współczesnego lotnictwa powinien mieć w swojej kolekcji. Jedynie prosiłoby się, aby powstała teraz kolejna taka książka, ale poświęcona maszynom historycznym, albo mniej popularnym – jak np. Su-22, F-4 Phantom II, F-14 itp.

Książkę można kupić w księgarniach, lub na stronie wydawnictwa – Nowoczesne uzbrojenie lotnicze

Nowoczesne uzbrojenie lotnicze

Nowoczesne uzbrojenie lotnicze

10.0 Lektura obowiązkowa

Książka wydana jest bardzo dobrze i można śmiało powiedzieć, że wyróżnia się na tle dotychczasowych publikacji wydawnictwa Almapress z serii Panoramy techniki wojskowej. Jest to jedna z tych publikacji, które każdy fan współczesnego lotnictwa powinien mieć w swojej kolekcji.

  • 10
  • Ocena użytkowników (0 głosów) 0
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.