Sowiecka architektura często wyróżnia się bardzo nietypowym stylem. Przykłady można mnożyć, a te skromne bloki znajdujące się obecnie w Tbilisi w Gruzji są świetnym przykładem oryginalności radzieckiej architektury.

Zdjęcia bloków zdobyły popularność niedawno, chociaż same budynki powstały w latach 1974-1976. Zaprojektowali je architekci Otar Kalandarishvili i G. Potskhishvili. Kompleks składa się z trzech bloków o różnej wysokości, połączonych ze sobą kładką zawieszoną w powietrzu na wysokości kilkudziesięciu metrów. Częściowo jest ona podtrzymywana przez stalowe filary.

Budynki znajdujące się przy ulicy Nutsubidze 1 nie wyróżniałyby się aż tak, gdyby nie fakt, że są cały czas zamieszkane, ale ich stan przyprawia o dreszcze. Zwłaszcza stan kładek, po których chyba nawet mieszkańcy boją się chodzić. Same budynki widać, że były wielokrotnie przerabiane przez samych mieszkańców, którzy likwidowali balkony, aby uzyskać nieco więcej miejsca w mieszkaniach. Jako ciekawostkę warto dodać, że windy w budynkach są… płatne (prawdopodobnie aby ograniczyć ich wykorzystanie).

Niestety więcej na ich temat nie wiadomo. Ani jak wyglądają wewnątrz, ani jak wyglądały kiedyś. Są to jedne z wielu bezimiennych, zaniedbanych bloków w stolicy Gruzji. Warto dodać, że w Tbilisi znaleźć można sporo budynków podobnych do wspomnianych bloków, które również zaprojektował Otar Kalandarishvili.

Kilka ciekawych zdjęć znaleźć można również na stronie robertdanieluk.com.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.