W Crossville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych znajduje się niesamowity, olbrzymi dom na drzewie – Minister’s Tree House. Zbudował go na początku lat 90. pastor Horace Burgess, niestety z powodu problemów prawnych, władze stanowe zamknęły cały teren.

Według oficjalnej wersji, w 1993 roku pastor Burgess podczas modlitwy usłyszał głos Boga nakazujący mu zbudowanie domu na drzewie, dzięki czemu nigdy nie zabraknie mu środków na budowę i utrzymanie obiektu. Pastor postąpił zgodnie z nakazem i rozpoczął budowę olbrzymiego domu i kościoła opartego na 24-metrowym dębie, znajdującym się niedaleko Crossville w stanie Tennessee.

Minister's Tree House

Minister’s Tree House

Efektem prac jest mający 30 m wysokości drewniany dom, zbudowany wokół dębu mającego 3 m średnicy u podstawy i wspartego dodatkowo na sześciu kolejnych drzewach. Koszt prac oszacowano na 14 000 dolarów. Wewnątrz budynku znajduje się około 80 pomieszczeń, w tym kaplica (która może służyć również jako… boisko do koszykówki) i dzwonnica. Prawdopodobnie cały budynek ma powierzchnię 930 m², a do jego budowy wykorzystano 258 000 gwoździ, natomiast drewno z którego powstał pochodziło z materiałów z odzysku. Pastor chciał, aby budynek był dostępny dla wszystkich, ponieważ “powstał z woli Boga”, dlatego chętnie przyjmował gości i nigdy nie utrudniał dostępu do domu (co przyciągało również wandali).

Niestety plany pastora pokrzyżowały przepisy, ponieważ olbrzymi dom na drzewie (nieoficjalnie największa tego typu konstrukcja na świecie) zaczął przyciągać coraz więcej turystów, ale nie posiadał odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych. W związku z tym w 2012 roku władze stanowe zamknęły obiekt, który cały czas stoi i czeka na nowe decyzje władz, powoli popadając w ruinę.