Góra Ještěd jest najwyższym szczytem Grzbietu Jasztedzkiego, znajdującego się w północnych Czechach. Tym co wyróżnia mającą 1012 m wysokości górę jest niesamowita budowla łącząca funkcję hotelu i wieży telewizyjnej, zbudowana na jej szczycie.

Już w XIX wieku góra Ještěd przyciągała licznych turystów, dla których w 1847 roku zbudowano pierwsze schronisko, a później drewniany hotel, który przetrwał do lat 60. XX wieku. Niestety budynek spłonął 31 stycznia 1963 roku, mimo podjętej przez okolicznych mieszkańców akcji gaśniczej – prowadzącą na szczyt góry kolejkę wykorzystano do transportu środków gaśniczych. W ostatnich latach funkcjonowania hotelu, działała na jego terenie antena telewizyjna, która również została zniszczona w wyniku pożaru.

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Mieszkańcy okolicznych miasteczek chcieli odbudować hotel, ale czechosłowackie władze miały inny, bardziej ambitny plan. Zamiast drewnianego hotelu, na szczycie góry Ještěd zamierzano zbudować nowoczesny hotel oraz wieżę telewizyjną. Już w lutym 1963 roku ogłoszono konkurs na projekt zabudowań. Z 11 przesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybrała ostatecznie projekt Karela Hubáčeka. Wyróżniał się on tym, że zamiast dwóch budynków, na szczycie góry miał powstać jeden, łączący zarówno hotel jak i wieżę telewizyjną. Koncepcja była nie tylko bardzo oryginalna, ale również wyróżniała się pod względem estetycznym.

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję takiego budynku, prace nad nim rozpoczęto dopiero 30 lipca 1966 roku po dokładnym zapoznaniu się z warunkami panującymi na szczycie i dopracowaniu projektów. Niedaleko placu budowy zbudowano tymczasowe schronisko, w którym mieli mieszkać pracownicy budowlani. Prace przebiegały stosunkowo powoli, ponieważ robotnicy musieli pracować w trudnym terenie, a gdy w 1968 roku doszło do inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, prace przerwano na pewien czas.

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Ostatecznie 1 maja 1971 roku ukończono budowę wieży oraz uruchomiono nadajnik telewizyjny. Sam hotel wraz z restauracją i tarasem widokowym ukończono jednak dopiero 9 lipca 1973 roku. Koszt prac wyniósł 64 mln koron czechosłowackich,

Zbudowana na szczycie góry Ještěd  wieża ma 100 m wysokości. Na jej najniższym poziomie umieszczono maszynownię, odpowiedzialną za działanie całej budowli, a na pierwszym piętrze znalazły się biura i sale transmisyjne oraz kuchnia hotelowa. Na drugim piętrze umieszczono taras widokowy, recepcję hotelową oraz kilka pomieszczeń technicznych, a na trzecim restaurację, kawiarnię i bar. Dwa kolejne piętra zajmują pokoje hotelowe. Pozostała część wieży w formie stożka zajęta jest przez aparaturę potrzebną do obsługi anten i nadajników oraz specjalne wahadło o masie 800 kg, które zapobiega drganiom wieży, powodowanym przez silny wiatr na szczycie.

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Po przemianach politycznych w Czechosłowacji, firma do której należała wieża wpadła w problemy finansowe i w 1996 roku ogłosiła upadłość. W tym czasie wieża będąca już symbolem tego regionu, wymagała pilnego remontu, ale nowy właściciel, który kupił wieżę od syndyka upadłościowego nie dysponował odpowiednimi środkami finansowymi i uznał, że obiekt powinien zostać odsprzedany lokalnym władzom. Do transakcji jednak nie doszło, a zarządzająca hotelem i wieżą spółka z czasem rozpoczęła ograniczone prace remontowe i zbiórkę funduszy na dalsze prace.

Obecnie hotel i wieża cały czas pozostają w użyciu i przyciągają tłumy turystów. Do samego hotelu prowadzi również droga, która ułatwia dostanie się do hotelu, ale o wiele ciekawsze jest skorzystanie z szlaków turystycznych biegnących po zboczach góry.

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Wieża telewizyjna i hotel Ještěd (fot. Wikimedia Commons)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.