Znajdujący się w Quebecu olbrzymi hotel Château Frontenac to jeden z najsłynniejszych budynków w mieście. Zbudowano go w 1893 roku, a w kolejnych latach wielokrotnie rozbudowywano. Jest to jeden z kilku hoteli będących częścią Canada’s grand railway hotels – sieci luksusowych hoteli budowanych na przełomie XIX i XX wieku dla osób podróżujących koleją przez Kanadę.

W drugiej połowie XIX wieku kanadyjskie linie kolejowe zainicjowały budowę kilku olbrzymich, luksusowych hoteli, które miały służyć wszystkim podróżującym koleją. Zakładano, że wyglądające jak pałace lub zamki hotele będą przyciągać turystów, którzy podróżując pociągami będą chcieli nie tylko je odwiedzić, ale również spędzić w nich kilka nocy.

Château Frontenac w 1912 roku
Château Frontenac w 1912 roku

Część hoteli jakie wówczas zbudowano należała do poszczególnych linii kolejowych, a reszta powstawała z inicjatywy różnych przedsiębiorców i firm. Jednym z najbardziej okazałych i najsłynniejszych hoteli jakie wówczas zbudowano jest Château Frontenac, znajdujący się w Quebecu.

Budowę hotelu rozpoczęto w latach 90. XIX wieku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 1893 roku. Projekt budynku przygotował amerykański architekt Bruce Price (który zaprojektował jeszcze kilka podobnych hoteli w Kanadzie). W 1924 roku kanadyjski architekt William Sutherland Maxwell zaprojektował nową, centralną wieżę hotelu.

Château Frontenac (fot. Jean-Philippe Bourgoin)
Château Frontenac (fot. Jean-Philippe Bourgoin)

Wzniesiony na mającym 54 m wysokości wzgórzu Château Frontenac od początku projektowany był z myślą o zapewnieniu jak największego luksusu. Hotel miał być pod każdym względem lepszy od podobnych obiektów w innych krajach, zwłaszcza w Europie. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd i miejsce, w którym go zbudowano, Château Frontenac stał się szybko ikoną Quebecku i jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w Kanadzie.

Na przestrzeni lat hotel przeszedł wiele modernizacji i kilkukrotnie zmienił właściciela. Obecnie znajduje się w nim aż 600 pokoi na 18 piętrach. W 1980 roku wpisano go do kanadyjskiego rejestru miejsc historycznych. Warto dodać, że niedaleko Banff Springs w latach 20. wzniesiono Banff Springs Hotel, nawiązujący wyglądem do Château Frontenac.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.