Na początku lat 50. Fiat produkował głównie małe, tanie samochody, które niczym nie wyróżniały się na tle konkurencji. W 1952 roku zbudowano jednak sportowy samochód pokazujący możliwości włoskiej firmy – Fiat 8V “Otto Vu”.

Projekt sportowego Fiata z silnikiem V8 powierzono Dante Giacosowi, a projekt nadwozia stworzył Luigi Rapi. Wspólnie zaprojektowali jeden z bardziej nietypowych i niesamowitych sportowych modeli Fiata. Nie mając pewności, czy w nazwie może być wykorzystane oznaczenie V8 (przedstawiciele Fiata byli przekonani, że oznaczenie V8 było zarejestrowanym znakiem Forda), włosi postanowili nazwać swoje dzieło jako Fiat 8V.

Fiat 8V Vignale (fot. Courtesy of RM Sotheby's)

Fiat 8V Vignale (fot. Courtesy of RM Sotheby’s)

Samochód miał 4 m długości, 1,57 m szerokości i 1,3 m wysokości. Pod maską znalazł się dwulitrowy, ośmiocylindrowy silnik Fiat tipo 104 V8 o mocy 104 KM, zastąpiony w seryjnych egzemplarzach mocniejszym silnikiem najpierw o mocy 104 KM, a później 125 KM. Masa samochodu wynosiła około 997 kg. Powstało łącznie tylko 114 egzemplarzy, z których tylko część posiadała oryginalne nadwozie projektu Rapi. Pozostałe samochody otrzymały nadwozia zaprojektowane przez różne włoskie biura projektowe, w tym Ghia, Carozzeria Zagato czy też Vignale. Co istotne, do jego produkcji nie wykorzystano praktycznie żadnych elementów z produkowanych już seryjnie Fiatów, co było pewnego rodzaju odstępstwem od normy.

Fiat 8V okazał się wielkim zaskoczeniem na targach w Genewie, jednak nie zapewniło to sukcesu komercyjnego. W 1954 roku produkcję 8V zakończono. Kilka egzemplarzy wykorzystywano z sukcesami jeszcze przez kilka lat w wyścigach samochodowych w kategoriach silników do 2 litrów pojemności.

Fiat 8V Supersonic Ghia (fot. Darin Schabel/Courtesy of RM Sotheby's)

Fiat 8V Supersonic Ghia (fot. Darin Schabel/Courtesy of RM Sotheby’s)

Ze względu na małą skalę produkcji, Fiat 8V szybko zyskał jednak popularność jako auto kolekcjonerskie. Szczególną popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się właśnie te egzemplarze, które otrzymały nadwozia od zewnętrznych firm. W 2017 roku egzemplarz Fiata 8V z 1953 roku z nadwoziem Supersonic od Ghia został sprzedany za kwotę 1,375 mln dolarów. W 2019 roku kolejny egzemplarz, tym razem z nadwoziem Zagato sprzedano natomiast za 1,771 mln dolarów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.