Zbudowany w latach 2012-2016 budynek Zarządu Portu w Antwerpii w Belgii, jest bardzo oryginalnym i nietypowym obiektem. Zbudowany w oparciu o odrestaurowaną remizę strażacką, imponuje wyglądem i bardzo odważnym i wyróżniającym się wyglądem.

Na początku XXI wieku zarząd portu w Antwerpii, będącej drugim największym portem przeładunkowym w Europie, odpowiedzialnym za obsługę 1/4 kontenerów jakie docierają na kontynent, działa w kilku miejscach. Biura rozrzucone był po porcie, co utrudniało pracę i generowało koszty. W 2006 zaczęto więc poszukiwania miejsca na nową siedzibę zarządu portu. W 2007 roku wybór padł na nieużywaną remizę strażacką w centrum portu.

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. ErikRombaut/Wikimedia Commons)

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. ErikRombaut/Wikimedia Commons)

Lokalizacja była bardzo dobra, ponieważ pozwalała na łatwy dojazd z miasta, oraz dostęp do całego portu. Ogłoszono następnie konkurs na projekt budynku, który miał wykorzystywać w nienaruszonym stanie remizę. Z zgłoszonych projektów, 5 spełniało to oczekiwanie, a ostatecznie wybrano pracę Pochodzącej z Iraku, ale pracującej w Wielkiej Brytanii architekt Zaha Hadid.

Prace nad realizacją jej projektu rozpoczęto w 2012 roku i zakończono we wrześnio 2016 roku. Hadid zaprojektowała imponujący, 5-piętrowy budynek przypominający swoim kształtem kadłub statku lub diament, oparty na kolumnach, z których część ukryta była wewnątrz budynku remizy, który też zamieniono w biura.

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. Torsade de Pointes)

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. Torsade de Pointes)

Efektem było powstanie biurowca dysponującego miejscem dla 500 pracowników, o powierzchni biurowej aż 12 800 m². 6200 m² liczyły biura w nowej konstrukcji, a 6600 m² w odrestaurowanej remizie. Cała konstrukcja wznosi się na wysokość 46 m, a sam dobudowany fragment ma 111 m długości.

Od początku budynek projektowano tak, aby był maksymalnie ekologiczny. Pompy ciepła dostarczają ogrzewanie, a sam budynek ma bardzo ekologiczną konstrukcję. Parking może pomieścić 25 samochód elektrycznych, dla których przygotowano stację ładującą, oraz 190 rowerów. Dodatkowo w budynku dawnej remizy umieszczono bibliotekę z czytelnią, dzięki czemu kompleks dał również korzyści okolicznym mieszkańcom.

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. Torsade de Pointes)

Budynek Zarządu Portu w Antwerpii (fot. Torsade de Pointes)

Zaha Hadid zmarła na atak serca przed oddaniem budynku do eksploatacji, 31 marca 2016 roku w wieku 65 lat. Pochowano ją w Brookwood, w hrabstwie Surrey w Wielkiej Brytanii. Budynek Zarządu Portu w Antwerpii nie był jej jedynym ważnym dziełem. Na swoim koncie ma bowiem wiele niesamowitych projektów, które realizowano na calym świecie. Znalazły się wśród nich terminal portu lotniczego Pekin-Daxing, Dongdaemun Design Plaza, Heydar Aliyev Center i wiele innych.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.