Wyspy Shengsi to potężny archipelag składający się z 394 wysp, znajdujący się w ujściu rzeki Jangcy w Chinach. Region ten słynie z licznych łowisk i wspaniałego krajobrazu licznych małych wysepek. Na jednej z nich można znaleźć niesamowitą, opuszczoną wioskę, która została dosłownie przejęta przez naturę.

Większość wysp zamieszkana jest przez rybaków oraz osoby zajmujące się przemysłem rybnym. Jedynie 18 wysepek uznawanych jest za niezamieszkałe, albo nie nadające się do zamieszkania. Największa wyspa – Sijiao ma powierzchnię 21,2 km². Nas jedna najbardziej interesuje wyspa Shengshan.

Na tej wyspie, nie wyróżniającej się rozmiarami znajduje się kilka zamieszkałych wiosek oraz jedna, zupełnie opuszczona. Wioska powstała jak widać po budynkach wiele dekad temu a opuszczono ją w latach 90-tych. Zapomniana przez wszystkich osada wyróżnia się tym, że praktycznie każdy jej fragment jest obrośnięty różnego rodzaju roślinnością.

Nie są dostępne żadne informacje o osadzie, ani o tym dlaczego została opuszczona. Prawdopodobnie powodem były kwestie ekonomiczne, ponieważ część rybaków od lat przemieszcza się z wysp na stały ląd.

Widok jest niesamowity! Widać jak natura systematycznie odzyskuje wydarte jej kiedyś tereny. Dzięki temu, że do wioski nie prowadzą żadne utarte szlaki, jej wygląd nie ulega zmianie. Autorką zdjęć jest Jain Qing.