Część czytelników zapewne dobrze pamięta film pt. “Piąty element”. Była tam scena gdzie, główny antagonista, Jean-Baptiste Zorg (Gary Oldman) prezentuje jeden ze swoich wynalazków – karabin ZF-1. Broń ta miała bardzo ciekawą funkcję. Mianowicie, po wystrzeleniu tylko jednego pocisku, można było bez problemu sprawić aby każdy następny, nawet wystrzelony w kompletnie innym kierunku, zmienił swój tor lotu i trafił w to samo miejsce. Robiło to całkiem spore wrażenie jako efekt specjalny, pobudzało wyobraźnię. Na szczęście żadna armia nie dysponuje, jeszcze, taką bronią jak ZF-1.

Ale, takie coś jak, naprowadzana amunicja snajperska jest już faktem.

Pocisk EXACTO (fot. www.darpa.mil)

Pocisk EXACTO (fot. www.darpa.mil)

Pociski zostały opracowane przez amerykańską agencję badawczą, DARPA, w ramach programu o nazwie EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance (EXACTO). Impulsem do rozpoczęcia prac nad taką bronią miały być trudności napotkane przez snajperów podczas ich pobytu w Afganistanie. Według agencji, atakowanie poruszających się celów przy dużej prędkości wiatru oraz niskiej widoczności spowodowanej przez unoszący się w powietrzu piasek jest niezwykle trudne przy technologii, która jest obecnie w użyciu. Nowa amunicja ma sprawić, że wyszkolony snajper będzie mógł zlikwidować cel szybciej, celniej i z dużo większej odległości.

O samej amunicji, z oczywistych względów, wiadomo niewiele. Jedyny znany fakt to zastosowany kaliber – 12.7×99mm (.50 BMG), używany przez lwią część karabinów snajperskich. Z dobrych wiadomości DARPA zamieściła filmik z testów, na których potwierdzono skuteczność pocisku.

Podziel się.

O autorze

Avatar

Interesuje się polityką, technologią militarną, komputerową oraz oczywiście samymi grami komputerowymi. Nie jest mi obca także historia, zwłaszcza dotycząca XX wieku. Reszta opisu w DLC [5,99zł + VAT]