W dzielnicy Shimbashi w Tokio znajduje się bardzo nietypowy apartamentowiec – Nakagin Capsule Tower. Budynek składa się z 140 mieszkań będących niewielkimi kapsułami, przytwierdzonymi do centralnych wież, w których znajdują się windy, klatki schodowe i wszystkie instalacje.

Pod koniec lat 50. w Japonii narodził się nurt architektury metabolistycznej. W swoich założeniach nurt ten wzorował się na marksistowskich wizjach społeczeństwa, ale zakładał podział klasowy i pewien indywidualizm ludzi. Jego efektem było powstanie wielu nietypowych budynków mieszkalnych w Japonii, które kładły nacisk na optymalne wykorzystanie przestrzeni tak, aby zapewnić ludziom prywatność oraz wszystko co potrzebują, ale na jak najmniejszej powierzchni.

Nakagin Capsule Tower (fot. hyperspace328/Flickr.com)
Nakagin Capsule Tower (fot. hyperspace328/Flickr.com)

W 1970 roku architekt Kisho Kurokawa (ur. 8 kwietnia 1934 roku, zm. 12 października 2007 roku) zaprojektował apartamentowiec, który zbudowano w dzielnicy Shimbashi w Tokio. Budynek składał się z dwóch wież o wysokości 53,5 m (mających 13 kondygnacji), do których przytwierdzono 140 kapsuł mieszkalnych o wymiarach 2,5 x 4 m. Każda kapsuła posiadała okrągłe okno pod którym znajdowało się łóżko, na jednej ścianie znajdowały się szafki, kuchnia oraz magnetofon, natomiast po drugiej stronie znajdowała się łazienka swoimi wymiarami przypominająca łazienkę w samolocie.

Co istotne, w wieżach zainstalowano windy oraz umieszczono klatki schodowe oraz wszelkie kable i rury doprowadzające media do kapsuł. Każda kapsuła była budowana z lekkiej metalowej konstrukcji w fabryce i przywożona na miejsce, a następnie przymocowywana do wieży. Według założeń, budynek miał być modułowy, a kapsuły miały być wymieniane w zależności od potrzeb, bez ingerencji w resztę budynku. Łączna powierzchnia całego apartamentowca to 3091,23 m².

Nakagin Capsule Tower (fot. Kimon Berlin)
Nakagin Capsule Tower (fot. Kimon Berlin)

Budynek przykuwał uwagę swoim nietypowym wyglądem oraz niskimi jak na tę dzielnicę cenami mieszkań. Równocześnie oddanie apartamentowca do użytku zbiegło się z stopniowym odejściem od nurtu metabolistycznego.

Nakagin Capsule Tower jak nazywa się ten obiekt cały czas istnieje, chociaż w 2007 roku pojawiły się głosy o potrzebie jego zburzenia. Głównym powodem było zastosowanie azbestu w jego konstrukcji oraz zbyt słaba konstrukcja nieprzystosowana do niwelowania skutków trzęsień ziemi. W tym czasie część kapsuł była już opuszczona i często w złym stanie technicznym.

Nakagin Capsule Tower (fot. Josugoni/Wikimedia Commons)
Nakagin Capsule Tower (fot. Josugoni/Wikimedia Commons)

Kurokawa bronił budynku aż do swojej śmierci. Następnie walkę o przetrwanie apartamentowca przejęły różne stowarzyszenia, które zbierają środki na stopniową renowację apartamentowca. Organizowane są nawet wycieczki po budynku, ponieważ część kapsuł mimo upływu lat zachowała się w oryginalnej konfiguracji.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.