W ostatnich dniach grudnia 2016 roku w południowych Chinach oddano do użytku najwyższy (pod względem wysokości od poziomu drogi do ziemi) most na świecie – Most Duge. Przeprawa ma 1340 m długości i zawieszona jest nad rzeką Beipan na wysokości 565 m. Prace nad mostem trwały od 2011 roku i zakończono je we wrześniu 2016 roku. Oficjalnie most oddano do użytku 29 grudnia 2016 roku.

Most Duge łączy prowincje Junnan i Kuejczou (Guizhou) i jest częścią ponad 2935 kilometrowej trasy G56. Prace projektowe nad mostem rozpoczęto w 2011 roku, a sama prace konstrukcyjne ruszyły w 2013 roku. Projekt kosztował ostatecznie 146,7 mln dolarów i pozwoli na skrócenie czasu podróży między miastami Liupanshui i Xuanwei z 5 do 2 godzin.

Warto dodać, że most Duge jest najwyższym mostem jeśli chodzi o wysokość na której zawieszona jest droga, natomiast miano najwyższego mostu od szczytu filarów i konstrukcji nośnej do ziemi przypada cały czas wiaduktowi Millau we Francji. Związane to jest z faktem, że filary mostu Duge znajdują się na zboczach doliny.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.