W ostatnich latach można zaobserwować olbrzymi wzrost zbrojeń. Kolejne państwa rozpoczynają swój własny wyścig zbrojeń, a najwięksi producenci broni na świecie starają się zdobyć jak najwięcej klientów. O ile jeszcze 30 lat temu największymi producentami sprzętu wojskowego były USA i ZSRR, tak współcześnie do tego grona dołączyły Chiny.

Obecnie pierwsza trójka największych eksporterów uzbrojenia to USA, Rosja i Chiny. Ten ostatni kraj przegonił właśnie Niemców, którzy przez wiele lat zamykali wielką trójkę. Obecnie 31% światowego eksportu uzbrojenia wychodzi z USA, 27% z Rosji, a z Chin 5%. Widać, że dysproporcja jest olbrzymia, ale liczy się miejsce w rankingu.

Oczywistym jest, że każde z tych krajów ma swój własny rynek zbytu. Głównie dlatego, że państwa te oferują sprzęt w innym standardzie i konfiguracji. Na podstawie danych SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) redakcja portalu Business Insider przygotowała ciekawą infografikę przedstawiającą głównych odbiorców uzbrojenia z tych trzech państw.

Jak widać, rynek jest mocno podzielony. Europa oraz część Ameryki Południowej i wszystkie państwa związane z NATO są odbiorcami amerykańskiego wyposażenia. Państwa byłego Związku Radzieckiego oraz kilka państw z Afryki związanych jest z Rosyjskim eksportem. Chiny natomiast działają głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz próbują założyć przyczółek w Ameryce Południowej.

Jest też spore grono państw kupujących sprzęt z różnych źródeł na raz. Znajdują się one głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Powód jest prosty – kraje te nie są na stałe związane sojuszami z USA albo Rosją, w związku z tym, opłaca im się budować zróżnicowany zestaw sprzętu wojskowego. Podobna sytuacja ma miejsce w Azji.

Najwięksi eksporterzy broni i ich odbiorcy

Najwięksi eksporterzy broni i ich odbiorcy

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.