Wydawnictwo Almapress ma w swojej ofercie wiele ciekawych książek poświęconych uzbrojeniu. Ich cechą charakterystyczną jest spora ilość rysunków i zdjęć oraz krótkie i zwięzłe opisy. Niestety opisy te bywają różne, przez co niektóre książki skierowane są raczej do wąskiego grona odbiorców. Inaczej wygląda to w przypadku książki Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki.

Świeżo wydana książka Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki autorstwa Davida Rossa to kolejna pozycja z serii Ilustrowana historia wydawnictwa Almapress. Książka poświęcona jest jak sam tytuł wskazuje najsłynniejszym okrętom liniowym od XVI-wiecznych żaglowców aż po ostatni pancernik jakim był HMS Vanguard.

Znając poprzednie książki tej serii można było spodziewać się, że będzie to książka skierowana do początkujących fanów militariów, którzy dopiero zdobywają swoją wiedzę. Z jednej strony było to zaletą tych książek, ale z drugiej znacząco ograniczało grono odbiorców. Na szczęście w przypadku Najsłynniejszych okrętów liniowych i pancerników jest inaczej.

Książka zachowała typowy dla serii zwięzły charakter, a każdy z opisywanych okrętów jest ciekawie zilustrowany rysunkami i zdjęciami. Opisy poszczególnych okrętów są jednak znacznie bardziej rozbudowane i zawierają więcej szczegółowych informacji.

Również dobór opisywanych jednostek jest bardzo dobry i można śmiało powiedzieć, że niczego nie zabrakło. Opisane zostały zarówno znane okręty, takie jak okręt liniowy HMS Victory, pierwszy okręt pancerny – francuski Gloire, jedyny zachowany predreadnought – Mikasa, późniejsze pancerniki HMS Dreadnought, HMS Rodney, Scharnhorst, Bismarck, Vittorio Veneto, Richelieu, HMS Prince of Wales, Iowa i HMS Vanguard, a także mnie znane jednostki z przełomu XIX i XX wieku.

Niestety nieco gorzej wygląda tłumaczenie. Niektóre fragmenty książki powinny przejść dodatkową wersyfikację, ponieważ wkradło się kilka błędów. Nie są to na szczęście błędy merytoryczne, więc nie rzutują one na treść książki, a jedynie wpływają na przyjemność lektury.

Mimo tych drobnych potknięć książka trzyma całkiem niezły poziom i prezentuje się znacznie lepiej niż niektóre wcześniejsze tytuły serii. Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki to świetna pozycja dla osób interesujących się okrętami wojennymi i ich rozwojem. Co istotne zainteresuje ona nie tylko osoby zdobywające wiedzę, ale również siedzących w temacie fanów militariów.

Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia
Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia
8.0 Warto przeczytać!

Książka Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki to bardzo ciekawa pozycja zarówno dla osób dopiero zdobywających wiedzę o okrętach wojennych jak i dla osób siedzących już nieco w temacie.

  • 8
  • Ocena użytkowników (1 Głosów) 1.4
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.