Znaczny rozwój technologii druku sprawił, iż dzisiaj szybko i sprawnie tworzy się nadruki na niemal dowolnych materiałach. Poszczególne techniki drukarskie, które rozwinęły się w ostatnich latach, są przeznaczone do różnych zadań i odmiennych materiałów. Do najpopularniejszych należą obecnie: druk UV, druk flexo oraz druk sublimacyjny.

Utrwalenie druku promieniami UV

Jedną z najczęściej wykorzystywanych obecnie metod drukarskich stanowi tworzenie nadruków z wykorzystaniem promieni UV. Jest to stosunkowo prosta metoda, przez co także obsługa drukarki UV nie należy do szczególnie trudnych czynności. Niemniej jednak chcąc uzyskać wysokiej jakości druk, warto zlecić jego wykonanie fachowcom.

Jak to działa?

Urządzenie do tworzenia wydruków UV, podobnie jak drukarka atramentowa, wykorzystuje polimery wodne. Gwarantują one dość wysoką jakość druku, natomiast trwałość zapewnia utwardzenie polimerów promieniami UV. Druk jest wodoodporny, dobrze znosi też wysoką temperaturę. Z tego też względu często wykorzystuje się go przy produkcji banerów oraz plakatów. Druk UV znajduje się również w obszarze zainteresowań producentów opakowań.

Druk flexo

Podobnie jak druk UV, również flexo charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Ta nowoczesna metoda drukarska największą popularność zyskała tam, gdzie drukarki UV, czyli wśród agencji marketingowych i producentów opakowań. Druk flexo charakteryzuje się wyjątkowo wysoką rozdzielczością, jednak jego wytrzymałość nie jest doskonała.

Wybór odpowiedniej techniki drukarskiej często ma drugorzędne znaczenie, gdyż wszystkie z najnowocześniejszych metod drukarskich gwarantują zadowalającą rozdzielczość i względnie dużą wytrzymałość nadruków. Istotne jest jednak wybranie odpowiedniej drukarni z doświadczeniem.

Wybór odpowiedniej techniki drukarskiej często ma drugorzędne znaczenie, gdyż wszystkie z najnowocześniejszych metod drukarskich gwarantują zadowalającą rozdzielczość i względnie dużą wytrzymałość nadruków. Istotne jest jednak wybranie odpowiedniej drukarni z doświadczeniem.

Niewątpliwie, profesjonalne wykonanie druku fleksograficznego to zadanie o wiele trudniejsze niż obsługa drukarki UV. Rzecz w tym, iż konieczne jest określenie wielu parametrów drukowania, do czego niezbędne jest pewne doświadczenie. Problemy pojawiają się zwłaszcza podczas druku na niestandardowych materiałach.

Druk sublimacyjny

Ostatnia z omawianych technik drukarskich wykorzystuje bardzo dobrze znane w chemii zjawisko, jakim jest sublimacja. Drukarz wykonujący druk sublimacyjny przenosi wzór na specjalnie przeznaczony do tego papier, zwykle nazywany transferowym. Później, po ustawieniu właściwej temperatury i odpowiedniego ciśnienia, wzory są przenoszone na materiał docelowy.

Teoretycznie druk sublimacyjny również może zostać wykonany na niemal dowolnym materiale. W praktyce jednak wysoką jakość otrzymuje się właściwie tylko na materiałach odzieżowych. Z pewnością zatem druk sublimacyjny nie jest tak wszechstronny, jak druk UV lub flexo.

Zaufany wykonawca

Wybór odpowiedniej techniki drukarskiej często ma drugorzędne znaczenie, gdyż wszystkie z najnowocześniejszych metod drukarskich gwarantują zadowalającą rozdzielczość i względnie dużą wytrzymałość nadruków. Niemniej jednak najbardziej wszechstronny wydaje się druk UV w Grupa3Druk.pl która jest jedną z firm zapewniających wykonanie w pełni profesjonalnych wydruków. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w tworzeniu nadruków na wykonanych z rozmaitych materiałów opakowaniach.

Podziel się.