O sile i znaczeniu danego kraju na arenie międzynarodowej świadczy wiele czynników, ale jednym z nich jest “siła” paszportu danego kraju, czyli ilość państw, które można odwiedzić bez potrzeby posiadania wizy. Portal Passport Index prowadzi ranking paszportów.

Każdy kraj stara się zwiększać liczbę państw, które jego obywatele mogą odwiedzać bez potrzeby ubiegania się o wizę. Chociaż generalnie najważniejsze państwa europejskie dają swoim obywatelom paszporty pozwalające na podróż bez wizy do około 150 państw, lista 10 najsilniejszych paszportów wiele mówi o ich znaczeniu międzynarodowym.

Pierwsze 10 pozycji na liście zajmują aż 34 kraje. Ranking podobnie jak w poprzednich latach otwierają Niemcy. Paszport naszych zachodnich sąsiadów pozwalają na podróż bez wiz do aż 158 państw. Polski paszport znajduje się w tym zestawieniu na 9 miejscu, które zajmuje razem z Maltą. Nasz paszport pozwala na bezwizową podróż do 150 państw.

Na liście krajów, jadąc do których musimy zdobyć wizę znajduje się wiele małych i nietypowych państw, ale również kilka ważniejszych, takich jak min. Kanada, Chiny, Kuba, Indie, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska i oczywiście USA.

Dla porównania Niemcy muszą uzyskać wizę do min. Chin, Kuby, Indii, Korei Północnej, Pakistanu, Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Ranking 10 “najsilniejszych” paszportów:

(liczba krajów, które można odwiedzić bez wizy)

  1. Niemcy (158)
  2. Szwecja, Singapur (157)
  3. Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Norwegia, Wielka Brytania, USA (156)
  4. Włochy, Holandia, Belgia, Austria, Luksemburg, Portugalia, Szwajcaria, Japonia (155)
  5. Malezja, Irlandia, Kanada, Nowa Zelandia (154)
  6. Grecja, Korea Południowa, Australia (153)
  7. Czechy, Islandia (152)
  8. Węgry (151)
  9. Malta, Polska (150)
  10. Słowenia, Słowacja, Litwa, Łotwa (149)
Paszporty na świecie

Paszporty na świecie

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.