Tory kolejowe raczej powinny być proste, aby nie doszło do wykolejenia pociągu. Tak brzmi teoria, a praktyka… bywa różna, co świetnie pokazuje filmik Scotta Taipale, przedstawiający pociąg towarowy jadący po starym, dawno nie remontowanym torowisku należącym kiedyś do Wabash Railroad’s 5th District w USA.

Filmik ma 6 minut długości i składa się z kilku sekwencji, z których kilka zostało przyśpieszony, ponieważ pociąg musiał jechać bardzo wolno. Torowisko to przez wiele lat nie było odpowiednio konserwowane, przez co jego stan jest bardzo kiepski. Widać, że tory nie tylko są krzywe, ale również nie są odpowiednio wypoziomowane. Mimo to pociągi towarowe pokonują tą trasę co jakiś czas.

Co istotne, obecny właściciel torów już przeprowadził kilka remontów, które poprawiły stan najgorszych fragmentów, ale to dopiero początek. Skoro na filmie widać te “lepsze” fragmenty torów, to jak musiały wyglądać te gorsze?!

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.