Republika Kongo jest jednym z tych afrykańskich państw, przez które w ostatnich dziesięcioleciach przetoczyło się wiele konfliktów, które odcisnęły swoje piętno na społeczeństwie, gospodarce, a nawet wyglądzie kraju. Mimo to, w latach 80. w Brazzaville, stolicy kraju zbudowano najwyższy budynek w kraju – Nabemba Tower.

Projekt wieżowca stworzył Jean Marie Legrand. Jego dziełem stał się 30-piętrowy wieżowiec o wysokości 106 m, przypominający walec. Prace budowlane rozpoczęto w 1983 roku i zakończono w 1986 roku, jednak oficjalnie wieżowiec otwarto dopiero 3 lutego 1990 roku. Początkowo budynek wykorzystywały liczne firmy, stowarzyszenia oraz ministerstwa.

Nabemba Tower

Nabemba Tower

Wnętrze wieżowca jest bardzo charakterystyczne, ponieważ w centralnej części znajdują się szyby wind, wokół których zbudowano korytarze techniczne, natomiast biura znajdują się w zewnętrznym kręgu. Wszystkie okna w budynku są nieotwierane.

Koszt budowy najwyższego budynku w Kongo był bardzo wysoki, a sama konstrukcja budziła mieszane uczucia wśród mieszkańców miasta, głównie ze względu na swój charakterystyczny i wyróżniający się wygląd. W 1997 roku wieżowiec został poważnie uszkodzony podczas wojny domowej, która wybuchła w kraju. Po jej zakończeniu nowe władze podjęły decyzję o jego odbudowie. Koszt prac wyniósł… 16 mln funtów. Co istotne, firma odpowiedzialna za prace… nie miała żadnego doświadczenia w pracach budowlanych (sic!). W efekcie końcowym, budynek wymaga stałej i bardzo kosztownej konserwacji, której koszty szacowane są na około 3 mln funtów rocznie!

Nabemba Tower (fot. bobmcgee.live)

Nabemba Tower (fot. bobmcgee.live)

Obecnie Nabemba Tower cały czas pozostaje najwyższym budynkiem w Republice Kongo i wykorzystywany jest jako tradycyjny biurowiec. Wieżowiec znajduje się przy brzegu rzeki Kongo, ale nie jest dostępny dla zwiedzających – chyba, że “dogada się” temat z recepcjonistą.

Nabemba Tower

Nabemba Tower