Można śmiało powiedzieć, że telewizory są w wielu domach jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia i sprawiają, że pokój w którym się znajdują staje się centralnym punktem domu. Wybór odpowiedniego telewizora jest więc ważny dla wszystkich domowników i wymaga odpowiedniej wiedzy, zwłaszcza przy różnorodności dostępnych na rynku modeli.

Wybór telewizora – od czego zacząć?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli telewizorów różniących się nie tylko wielkością ekranu i wyświetlaczem, ale również możliwościami i dodatkowymi funkcjonalnościami. Jeszcze jakiś czas temu telewizory służyły tylko do oglądania filmów i programów, a dzisiaj często mogą zastąpić pod wieloma względami komputery, stając się równocześnie centrum domowej rozrywki.

Wybierając telewizor musimy w związku z tym w pierwszej kolejności zdecydować jak duże ma on dla nas znaczenie. Czy chcemy go wykorzystywać tylko do oglądania filmów, programów i wiadomości, czy też chcemy, aby stał się centrum domowej rozrywki wykorzystywanym do grania na konsoli, przeglądania internetu czy też korzystania z platform streamingowych.

Jak wybrać telewizor?

Ważne jest również to, w jak dużym pomieszczeniu znajdzie się nasz telewizor, oraz czy będzie on częścią kina domowego czy też nie. Na tej podstawie będziemy mogli zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu.

Kwestie techniczne

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju wyświetlacza. Do wyboru mamy przede wszystkim ekrany LCD LED różniące się typem podświetlenia (Direct lub Edge LED), które są najpopularniejsze, ale mają swoje wady, oraz OLED, które cechują się lepszą jakością obrazu, ale i wyższą ceną.

Telewizory LCD z podświetleniem LED-owym dzięki stosunkowo niskiej cenie są najpopularniejsze na rynku. Niestety ich największą wadą jest jakość obrazu, która chociaż często stoi na wysokim poziomie, nie jest idealna. Tego typu ekrany cechują się też gorszej jakości czernią oraz kontrastem, a przy większych kątach patrzenia widać pogorszenie jakości kolorów – chociaż w nowszych modelach kąty są już lepsze.

Ekrany OLED wypadają pod tym względem o wiele lepiej, zapewniając bardziej równomierne podświetlenie, znakomitej jakości kontrast i idealną czerń, oraz odpowiednie kąty widzenia. Niestety za taką jakość trzeba zapłacić więcej.

Jak wybrać telewizor?

Jak wybrać telewizor?

Kolejną istotną kwestią jest rozdzielczość ekranu i jego wielkość. Na rynku dostępne są obecnie głównie telewizory FullHD oraz UltraHD (4K). W przypadku najtańszych i najmniejszych modeli możemy jeszcze spotkać standard HD Ready, ale ze względu na jego małą rozdzielczość jest on coraz mniej popularny.

Producenci chwalą się przede wszystkim modelami pozwalającymi na oglądanie filmów w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli), ale jeśli chcemy się zdecydować na taki telewizor musimy pamiętać o tym, że ich jakość zobaczymy przede wszystkim jeśli będziemy oglądali filmy na Blu-rayu w jakości 4K, ponieważ obecnie dostępnych jest tylko kilka kanałów nadawanych w standardzie 4K. Również platformy streamingowe bardzo rzadko oferują filmy w takiej jakości.

Pozostaje jeszcze sama wielkość ekranu, czyli jego przekątna. Większe ekrany sprawiają, że możemy poczuć się jak w kinie, ale z drugiej strony olbrzymi telewizor w małym pomieszczeniu będzie po prostu źle wyglądał, oraz możemy mieć problem z objęciem wzrokiem całego ekranu. Jest jeszcze kwestia wyboru kształtu ekranu – tradycyjnego prostego, czy zakrzywionego. Te ostatnie chociaż zachwalane, jako dające “większą głębię”, muszą być ustawione centralnie do oglądającego.

Jak wybrać telewizor?

Dodatkowe funkcjonalności

Oprócz kwestii technicznych bardzo ważne są dodatkowe funkcje dostępne w naszym telewizorze. Przede wszystkim chodzi o tzw. Smart TV, czyli zainstalowany system operacyjny (np. Android), który daje dostęp do wielu różnych aplikacji, które znacząco zwiększają możliwości telewizora. Lepsze systemy zapewniają dostęp do różnych platform streamingowych, takich jak np. Netflix, a także prostych gier itp.

Kolejną wartę uwagi funkcją jest HDR (High Dynamic Range). Telewizory wyposażone w to rozwiązanie mają szerszy zakres dynamiczny kolorów, co daje lepsze kolory i żywszy obraz.

Modele niektórych firm wyposażone są również w różnego rodzaju podświetlenia tła bądź ramek, które mają przede wszystkim dodać nieco efektowności. Coraz mniejszą popularnością cieszą się natomiast telewizory pozwalające na oglądanie filmów 3D, dlatego śmiało możemy z tego zrezygnować.

Podsumowanie

Ilość dostępnych na rynku telewizorów, ich możliwości i funkcjonalności są olbrzymie. Warto więc dobrze zastanowić się przed zakupem nowego telewizora, tak aby wybrać odpowiedni dla siebie model. Każdy producent określa swoje urządzenia jako te najlepsze, ale w praktyce bywa z tym różnie.

Ważne jest aby dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb, aby nie inwestować w zbędne dodatki i funkcje, z których nie będziemy korzystali.

Tekst powstał przy współpracy z serwisem www.najlepszytelewizor.pl

Podziel się.