Masowiec MV Paul R. Tregurtha zbudowany w 1981 roku ma 309 m długości i tonaż 36 360 GT, dzierżąc tym samym nieoficjalny tytuł “Królowej Wielkich Jezior” (ang. Queen of the Lakes), przyznawany największym statkom pływającym po Wielkich Jeziorach amerykańskich.

MV Paul R. Tregurtha (w momencie wodowania jednostka nosiła nazwę MV William J. De Lancey) jest ostatnim z serii 13 masowców o długości 1000 stóp (tzw. thousand footers) zbudowanych w latach 70. i 80. z myślą o służbie na Wielkich Jeziorach. Jest to również ostatni statek zbudowany przez stocznię american Ship Building Company z Lorain w stanie Ohio.

MV Paul R. Tregurtha (fot. Wikimedia Commons)

MV Paul R. Tregurtha (fot. Wikimedia Commons)

Stępkę pod jednostkę położono 12 lipca 1979 roku, wodowanie miało miejsce 4 lutego 1981 roku, a do służby jednostka weszła 25 kwietnia 1981 roku. Ze względu na rozmiar statku, budowano go w dwóch częściach, które wodowano oddzielnie, a następnie połączono. Chociaż MV Paul R. Tregurtha powstał według standardowego projektu, w trakcie prac dokonano drobnych zmian w konstrukcji, przez co jego długość zwiększyła się do 1013 stóp, czyli 309 m. Tym samym masowiec stał się największym statkiem pływającym po Wielkich Jeziorach.

Jednostka ma tonaż 36 360 GT, co pozwala na zabranie na pokład 69 000 ton rudy żelaza lub 64 000 ton węgla. Napęd stanowią dwa sześciocylindrowe silniki diesla MaK M43C o mocy 8560 KM każdy, zapewniające prędkość 15,5 węzła. Dodatkowo do manewrowania w portach wykorzystywane są dwa pędniki. Oprócz transportu rud i węgla, MV Paul R. Tregurtha może być wykorzystywany do przewożenia pasażerów. W związku z tym jego wnętrze urządzono wyjątkowo nowocześnie jak na masowiec. Wszystkie pokłady i pomieszczenia są klimatyzowane, wprowadzono windy oraz ekskluzywnie urządzone pomieszczenia dla pasażerów.

MV Paul R. Tregurtha (fot.  Pete Markham/Flickr.com)

MV Paul R. Tregurtha (fot. Pete Markham/Flickr.com)

Aby ułatwić załadunek i rozładunek, w ładowni umieszczono taśmociąg o długości 79 m, połączony z włazem na rufie. Pozwala on na rozładunek  10 000 ton rudy żelaza na godzinę, lub 6000 ton węgla na godzinę. Po wejściu do służby MV Paul R. Tregurtha ustanowił kilka rekordów w ilości przewożonych ładunków na Wielkich Jeziorach. Masowiec cały czas pozostaje w eksploatacji

“Królowa Wielkich Jezior” (ang. Queen of the Lakes)

Tytuł Królowej Wielkich Jezior nadawany jest nieoficjalnie największym statkom pływającym po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. W przeszłości tytuł ten nadawano również najpiękniejszym lub najbardziej wyróżniającym się jednostkom, niekoniecznie największym. Dopiero od lat 40. ograniczono się do przyznawania go jedynie najdłuższym statkom.

Najczęściej tytuł ten nadawany jest statkom transportowym, masowcom i frachtowcom, ponieważ jednostki pasażerskie kursujące po Wielkich Jeziorach nie należały do zbyt dużych.

MV Paul R. Tregurtha (fot. U.S. Army Corps of Engineers)

MV Paul R. Tregurtha (fot. U.S. Army Corps of Engineers)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.