Czy dawne mundury Powstańców Wielkopolskich mogą stać się inspiracją dla projektantów mody? Odpowiedź na to pytanie udzieliła Agnieszka Mazur, przygotowując wizualizacje współczesnych ubrań wzorowanych na starych mundurach powstańczych. Efekt jest bardzo oryginalny.

Współczesne mundury wojskowe przede wszystkim mają być użyteczne i maksymalnie wygodne. Na początku XX wieku sytuacja była jednak nieco inna. Często mundury projektowano tak, aby oprócz czysto wojskowych zadań spełniały również rolę wizytówki, a noszący je żołnierze żeby prezentowali się w nich dostojnie i efektownie.

Damska moda inspirowana mundurami Powstańców Wielkopolskich (fot. Agnieszka Mazur)
Damska moda inspirowana mundurami Powstańców Wielkopolskich (fot. Agnieszka Mazur)

Co ciekawe dotyczyło to nawet mundurów używanych przez oddziały Powstańców Wielkopolskich. Chociaż początkowo korzystali oni z zdobycznego wyposażenia i umundurowania, z czasem niektóre oddziały wyposażano w ujednolicone umundurowanie. Nowe mundury nie były bardzo efektowne, ale miały swój charakterystyczny styl i wyróżniały się na tle ubioru ówczesnych żołnierzy odradzającego się Państwa Polskiego.

Agnieszka Mazur będąca kostiumografem i grafikiem przygotowała kilka nietypowych szkiców przedstawiających damskie stroje inspirowane mundurami Powstańców Wielkopolskich. Są to tylko szkice, więc nie można powiedzieć jak wyglądałyby finalne stroje zaprojektowane na ich podstawie, ale jest to bez wątpienia nietypowe podejście do tematu i promocji tego ważnego w Polskiej historii powstania.

Damska moda inspirowana mundurami Powstańców Wielkopolskich (fot. Agnieszka Mazur)
Damska moda inspirowana mundurami Powstańców Wielkopolskich (fot. Agnieszka Mazur)

Nie podejmę się oceny samych kreacji – na modzie akurat zupełnie się nie znam, ale z punktu widzenia dziennikarsko-marketingowego jest to ciekawy sposób promocji pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: Powstanie Wielkopolskie na wybiegu

Agnieszka Mazur jest kostiumografem i grafikiem. Obie te pasje łączy od wielu lat wykonując kostiumy do filmów i muzeów oraz ucząc w szkołach artystycznych. Pracowała jako wykładowca w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, gdzie uczyła m.in. projektowania kostiumu, historii mody, stylizacji i rysunku żurnalowego.

Agnieszka Mazur ukończyła Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z tytułem magistra sztuki. Dyplom z grafiki warsztatowej wykonała pod kierunkiem prof. Zdzisława Niedźwiedzia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.  Ma w swym dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. Muzeum Zamek w Janowcu, Teatr NN w Lublinie, Teatr Stary w Lublinie, Muzeum Majdanek w Lublinie, Wschodni Salon Sztuki, Muzeum Zamek w Lublinie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.