Stworzony na potrzeby amerykańskiej armii kamuflaż MultiCam jest jednym z popularniejszych wzorów maskujących stosowanych obecnie na rynku cywilnym oraz przez wiele jednostek specjalnych i pomocniczych.

Kamuflaż o szerokich możliwościach

MultiCam powstał w 2002 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie amerykańskiej armii na nowy, uniwersalny wzór kamuflażu dostosowany do działań w różnych rejonach świata, zwłaszcza w Europie, na Bliskim Wschodzie, a także w Azji. Chociaż ostatecznie MultiCam nie stał się podstawowym kamuflażem US Army (która wybrała wzór UCP), zyskał sporą popularność na rynku cywilnym oraz wśród jednostek specjalnych, policyjnych i innych służb, które wyposażane są w odzież maskującą.

Amerykańscy żołnierze w mundurach w kamuflażu MultiCam (fot. US Army)
Amerykańscy żołnierze w mundurach w kamuflażu MultiCam (fot. US Army)

W 2010 roku amerykańska armia ponownie zainteresowała się wzorem MultiCam i wprowadziła go do użycia w oddziałach biorących udział w operacjach w Afganistanie, gdzie dotychczasowe wzory kamuflażu okazały się nieodpowiednie do tamtejszych warunków terenowych.

Kamuflaż ten stał się również inspiracją do stworzenia podobnych wzorów maskujących w innych krajach, min. w Wielkiej Brytanii (wzór MTP) oraz w Polsce, gdzie stosowany jest wzór o nazwie Suez. Kamuflaż ten wykorzystują min. ABW, BOR i Wojska Specjalne. Kamuflaż wzorowany na MultiCam wykorzystują również australijscy żołnierze operujący w Afganistanie (wzór AMCU), Chilijska Piechota Morska, Gruzińskie Siły Zbrojne, oraz wiele pojedynczych jednostek wojskowych, specjalnych, paramilitarnych bądź policyjnych z całego świata.

Amerykańscy żołnierze w mundurach w kamuflażu MultiCam w Afganistanie w 2013 roku (fot. Alex Flynn/US Army)
Amerykańscy żołnierze w mundurach w kamuflażu MultiCam w Afganistanie w 2013 roku (fot. Alex Flynn/US Army)

MultiCam jest również bardzo popularny wśród użytkowników cywilnych, ponieważ dzięki swojej formie, znakomicie sprawdza się na terenach leśnych oraz w Europie, przy czym zachowuje swoją skuteczność przy różnych odległościach i natężeniu światła. Podstawowy wariant kolorystyczny kamuflażu składa się z 7 odcieni zieleni, brązu i beżu, układających się w plamy o różnej wielkości i natężeniu.

MultiCam w praktyce

Aby w pełni wykorzystać możliwości kamuflażu, należy go stosować zgodnie z wytycznymi. W Afganistanie, gdzie MultiCam jest wykorzystywany przez większość jednostek US Army, stosuje się bardzo konkretne zasady użycia umundurowania z tym wzorem maskującym.

Spodnie MultiCam

Spodnie MultiCam wyposażone są w nylonowy pasek i muszą być schowane w górnej części buta, lub ściągnięte paskiem i nieznacznie zakrywać wierzchołka buta.

Amerykański żołnierz w mundurze w kamuflażu MultiCam w Afganistanie (fot. US Army)
Amerykański żołnierz w mundurze w kamuflażu MultiCam w Afganistanie (fot. US Army)
Kurtka MultiCam

Stosując kurtkę MultiCam należy dobrać odpowiedni wzór insygniów, które nie mogą odcinać się od kamuflażu. Insygnia rangi muszą być zawsze wycentrowane dla wszystkich odznaczeń armii Stanów Zjednoczonych, a tło oznaczenia może być albo uniwersalnym wzorem kamuflażu, albo po prostu zwykłym oliwkowo-szarym.

Podkoszulka MultiCam

Najczęściej do munduru MultiCam stosuje się podkoszulkę w kolorze oliwkowo-zielonym, schowaną w spodnie. Koszulki takie dozwolone są dla żołnierzy w specjalnych środowiskach szkoleniowych, oraz dla żołnierzy służących w Korei, Afganistanie i Iraku. Czarne koszulki stosowane są przez instruktorów, zwłaszcza w oddziałach Sił Specjalnych. Często wykorzystują oni również kamizelki w MultiCam.

Buty i pozostałe wyposażenie MultiCam

Dodatkowe wyposażenie w postaci czapek, ładownic, plecaków, pokrowców, rękawic, pasów i toreb również powinno wykorzystać kamuflaż MultiCam lub pasować do niego kolorystycznie – niektóre paski mogą mieć kolor oliwkowo-zielony.

Polscy komandosi w mundurach w kamuflażu Suez (fot. JWK Lubliniec)
Polscy komandosi w mundurach w kamuflażu Suez (fot. JWK Lubliniec)

Tekst powstał przy współpracy z MilWorld.pl

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.