Most Nuselski w Pradze to 485-metrowy wiadukt zbudowany w samym centrum stolicy Czech. Zbudowano go w latach 1967-1973. Znany jest jako Most Samobójców ze względu na spora ilość osób, które targnęły się na swoje życie skacząc z mającej 42,5 m wysokości przeprawy.

Prace nad mostem ruszyły w 1967 roku i zakończyły się 22 lutego 1973 roku. Wiadukt jest częścią tzw. trasy północ-południe i przebiega nad Doliną Nuselską. Most łączy Pankrác i pozostałe południowe dzielnice miasta z ścisłym centrum. Pod mostem znajduje się trasa metra.

Most Nuselski współcześnie (fot. Petr Novák)

Most Nuselski współcześnie (fot. Petr Novák)

Przed oddaniem wiaduktu do eksploatacji przeprowadzono na nim test wytrzymałości. Wykorzystano 66 czołgów T-55. Zdjęcia z tego testu wyglądają niesamowicie. Początkowo Most Nuselski nosił nazwę Mostu Klementa Gottwalda. W latach 90. nazwę zmieniono na obecnie używaną.

Ze względu na dużą ilość samobójców skaczących z mostu (200-300 osób), w latach 90. zbudowano specjalne ogrodzenie wysokie na 2,7 m, utrudniające przeskoczenie przez barierki. Pamięci ofiar poświęcony jest pomnik w parku Folimanka.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.