Wśród licznych ikon Ameryki, jednym z bardziej znanych jest most Golden Gate. Jego charakterystyczny czerwony kolor (prawdziwa nazwa koloru to International Orange) i lokalizacja nad cieśniną Golden Gate, będącą jedną z częściej uczęszczanych dróg morskich w regionie sprawiają, że jest to chyba jeden z, jeśli nie najbardziej rozpoznawalny most na świecie.

Geneza

Historia mostu Golden Gate sięga początku XX wieku. Szybko rozwijające się San Francisco zaczęło cierpieć na problemy komunikacyjne związane z ograniczonym dostępem do miasta. Po za połączeniem lądowym na południu, jedynym sposobem dotarcia do miasta były promy. Najbardziej dokuczliwa była droga na północ, w kierunku hrabstwa Marian oddzielonego od miasta zatoką Golden Gate.

Most Golden Gate krótko po rozpoczęciu budowy

Most Golden Gate krótko po rozpoczęciu budowy

Przeprawa promem przez ponad 2 km zatoką trwała wówczas około 20-30 minut. Jak na tak krótki odcinek było to stanowczo za dużo. Władze miasta zaczęły się więc zastanawiać nad zbudowaniem mostu. Problem w tym, że nikt nigdy nie zbudował tak dużej konstrukcji.

Most Golden Gate współcześnie

Most Golden Gate współcześnie

Pierwsze przymiarki do budowy ponad 2700 metrowego mostu rozpoczęto już w pierwszej dekadzie XX wieku. Niestety przedstawiane koncepcje były albo bardzo drogie (projekt głównego architekta miasta, Michaela M. O’Shaughessyiego wyceniono na 100 mln dolarów – współcześnie byłoby to około 2,2 mld dolarów (sic!) albo budziły zbyt wiele obaw. Przede wszystkim obawiano się utrudnień w żegludze na tak ważnym akwenie jak zatoka Golden Gate.

Most Golden Gate podczas budowy

Most Golden Gate podczas budowy

Dopiero 1921 roku inżynier Joseph Strauss zaprezentował pierwszy dający nadzieję projekt mostu wiszącego, który nie tylko był w miarę tani, ale również nie powodowałby utrudnień w żegludze. Owszem nie był to idealny pomysł, także przez kolejnych kilka lat Strauss wspólnie z wieloma lokalnymi inżynierami dopracowywał konstrukcję.

Most Golden Gate współcześnie

Most Golden Gate współcześnie

Bardzo ważny był wybór miejsca w którym stanie most. Na obu brzegach zatoki Golden Gate znajdowały się forty należące do amerykańskiej armii. Chroniły one podejście do zatoki. Chociaż w latach 30. ich znaczenie nie było już tak duże, wojsko nie chciało się ich pozbywać, a już tym bardziej burzyć. W związku z tym most musiał się miedzy nimi zmieścić.

Most Golden Gate podczas budowy

Most Golden Gate podczas budowy